Pondělí

27. května 2024

Nyní

19°

Zítra

15°

Svátek má

Hotovo! Kruhová křižovatka Na Pražské je otevřená, do Žižkovy z ní neodbočíte

4. 11. 2022

Hotovo! Kruhová křižovatka Na Pražské je otevřená, do Žižkovy z ní neodbočíte 0 snímků
Po sedmi měsících stavbaři dokončili novou kruhovou křižovatku Na Pražské, tedy na hlavním průtahu Trutnovem. Otevřená je od pátečního rána. Není zatím ale možné dostat se z ní do Žižkovy ulice, kde pokračují jiné opravy.

Do přeměny kritické křižovatky u bývalé porodnice se silničáři pustili 4. dubna. Dosavadní průsečnou křižovatku, s hlavní silnicí a dvěma vedlejšími, předělali na okružní. Z hlavního průtahu Trutnovem tak zmizel nepříjemný dopravní uzel tří ulic - Pražské, Žižkovy a Úpické. Nové řešení je bezpečnější, auta z obou vedlejších ulic se snadněji napojí do provozu na státní silnici.

„Díky vynaloženému úsilí všech zúčastněných se podařilo zprovoznit jednu z hlavních tepen Trutnova jeden a půl měsíce před původně plánovaným dokončením prací. Řidičům, ale i celému městu se tak zásadně uleví od zvýšeného provozu na objízdných trasách,“ oznámila dnes Petra Drkulová z hradecké pobočky Ředitelství silnic a dálnic ŘSD, které je investorem stavby.

Stavba v očích veřejnosti postupovala pomalu. Trutnované se domnívali, že křižovatku je možné vrátit do plného provozu mnohem dříve než v avizovaném prosinci. „Máme radost, že k tomu došlo. Před dvěma měsíci jsem písemně žádal ŘSD, aby stavbu urychlili a co nejdřív otevřeli, bohužel se to stalo až dnes,“ prohlásil trutnovský starosta Michal Rosa.

Vybudování moderní křižovatky bylo podle silničářů velmi náročné. „Celá stavba v intravilánu obce byla jako vždy zatížena velkým množstvím přeložek inženýrských sítí. Z důvodu neúnosného podloží musela proběhnout sanace aktivní zóny,“ uvedla Petra Drkulová z ŘSD.

Přeměna křižovatky probíhala za částečného provozu. Současně s ní také vznikly dva nové ostrůvky na přechodech pro chodce v okolí mateřské školy v ulici Na Struze. „Nad rámec naší stavby bylo správcům sítí umožněno opravit teplovod v ulici Žižkova a bezvýkopově opravit kanalizaci, včetně opravy kanalizačních šachet, které byly za hranicí životnosti,“ upřesnila Drkulová.

Právě kvůli opravám v Žižkově ulici je zatím možné do křižovatky Na Pražské vjíždět (anebo z ní vyjíždět) pouze ve třech směrech. Položení nového asfaltu a tím pádem zprůjezdnění Žižkovy ulice (v místě křížení s ulicí Palackého) má být totiž hotové až na konci příštího týdne. „Minulou středu mi při jednání s krajským ředitelem Novotným a generálním ředitelem Mátlem bylo přislíbeno, že se nyní otevřou tři směry kruhové křižovatky,“ řekl Michal Rosa.

„Úplné dokončení stavebních prací předpokládáme, v případě příznivých klimatických podmínek, koncem listopadu,“ dodala Petra Drkulová.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz