Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

15°

Zítra

22°

Svátek má

Jste v dokonalé formě, blahopřál Václav Klaus šéfovi Klubu seniorů

28. 11. 2022

Jste v dokonalé formě, blahopřál Václav Klaus šéfovi Klubu seniorů 0 snímků
Výjimečnou atmosféru měla páteční schůze trutnovského Klubu seniorů. Byla s největší pravděpodobností tečkou za dlouholetým fungováním klubu a zároveň oslavou 96. narozenin předsedy Miroslava Šafaříka. Mezi hosty a gratulanty byla řada známých osobností, včetně prezidenta Václava Klause.

Právě ekonom, někdejší předseda vlády a český prezident se stal v roce 2005 čestným členem klubu. Zatímco manželka Livie (rovněž čestná členka klubu) poslala blahopřejný dopis, Klaus přijel s lahví slivovice gratulovat osobně. „Jste v dokonalé formě, všichni musíme smeknout a gratulovat. Přeji vám další činorodá léta,“ řekl jeden z nejvýznamnějších politiků polistopadové éry.

První veřejné klubové schůze se prezident zúčastnil v roce 2005. Dopisy mu ale Šafařík psal už od roku 2002. „Některé jsem četl manželce. U jednoho mi řekla: ´Po tomhle dopise ti Václav Klaus už nikdy neodpoví.´ Odpověděl ale na všechno, i na to, co jsem psal kriticky,“ připomněl Šafařík.

Oba si dlouhé roky dopisují. V okolí Václava Klause vědí všichni, že v Trutnově existuje činorodý klub s aktivním předsedou. „Nepřetržitě nám telefonuje. Když nedostane na telefon mě, mluví s dalšími. Znají ho všichni z Institutu Václava Klause, kolegové i sekretářky,“ potvrdil prezident.

Klaus navštívil Šafaříka i soukromě. Poprvé v roce 2015, naposledy v srpnu. V pátek se zúčastnil klubové schůze, kterou Šafařík i přes vysoký věk moderoval sám. „Je obdivuhodné, jak se drží, s jakým elánem mluví. Já už si o sobě myslím, že jsem po životě, a to jsem o patnáct let mladší. Za třiatřicet let v politice jsem navštívil možná tisíce měst a obcí. Leckde jsou mimořádní jedinci, ale skoro si myslím, že pan Šafařík je v naší zemi naprostý unikát,“ vysekl mu Klaus poklonu.

Blahopřát přišli předsedovi klubu i další významní hosté. Z politiků například trutnovský starosta Michal Rosa a exhejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán. Z místních osobností třeba předseda spolku Trutnov - město draka Oto Štemberka, někdejší šéfka Střediska volného času Marie Suková či bývalá basketbalistka a dnes podnikatelka Kateřina Hindráková.

Trutnovský Klub seniorů je s velkou pravděpodobností republikovou raritou. Za více než třicet let existence jeho členové zvládli přes 530 zasedání a uspořádali asi tisícovku různých veřejně přístupných besed. Do malého sálu nové radnice si zvali nejen místní sportovce, umělce či politiky, ale také celostátní osobnosti. V pomyslném křesle pro hosta se mnohdy objevili i lidé s kontroverzními názory.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Ctibor Košťál a Miloš Šálek