Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Krakonošovo náměstí má novou dominantu, jedli obrovskou

11. 11. 2022

Krakonošovo náměstí má novou dominantu, jedli obrovskou 0 snímků
Trutnov už má v historickém centru letošní vánoční strom. Devětatřicet let starou jedli obrovskou si přivezl z areálu místní firmy TTC Atrium, která ji městu věnovala. Slavnostní rozsvěcení stromu se chystá na neděli 27. listopadu.

Jedle stála v podnikovém areálu (obecně známém jako ZPA) od roku 1983. Kvůli obavám z pádu stromu na okolní budovy si nechala firma udělat odborný posudek a následně se dohodla s Technickými službami na poražení stromu. „Díky tomu jsme se dostali do kontaktu s městem, které hledalo vánoční strom. Doufáme, že se bude lidem na náměstí líbit,“ uvedl ředitel firmy Jaroslav Kubec.

Strom porazili pracovníci Technických služeb dnes ráno a během dopoledne ho po pěší zóně převezli na Krakonošovo náměstí. Upevnili ho na tradičním místě. Nyní ho místní elektrikáři osadí světýlky a žárovkami. Poprvé se jedle rozsvítí při zábavném odpoledni o první adventní neděli. Na ni letos přispěje sumou 100 tisíc korun společnost Vitesco Technologies, největší trutnovský průmyslový podnik s více než dvěma tisíci zaměstnanci.

 

NEDĚLE 27. LISTOPADU
na Krakonošově náměstí
14:00 - 18:00 stánky s adventním zbožím a občerstvením
14:00 ZUŠ Trutnov, vystoupení žáků pěveckého oboru
15:00 Karmína, vokálně-instrumentální soubor
15:40 Hadářek, folklorní soubor
16:10 Beladona Quartet, dámské smyčcové kvarteto
17:00 Ilusias, pohádková světelná show Kouzlo Vánoc a Fire Show
17:15 Slavnostní rozsvícení vánočního stromu

Další vánoční strom bude stát na Slovanské náměstí. „Letos bude prostranství před budovou městského úřadu zdobit smrk, který je darovaný ze soukromé zahrádky v Mánesově ulici,“ řekla Jitka Metelková, vedoucí střediska zeleně Technických služeb. Další ozdobené vánoční stromy budou na Lípovém náměstí v Poříčí a ve Starém Rokytníku.

Správce veřejného osvětlení Elektro Lelek už v Trutnově začal s instalací vánoční výzdoby. Letošní novinkou budou čtyři světelné převěsy na pěší zóně. S ohledem na úsporná opatření pak bude výzdoba demontována hned po Novém roce, nikoliv po 6. lednu, jak bývalo zvykem. „Od Nového roku už budeme mít energii za jiné ceny. Šest dnů po Novém roce by nás mohlo vyjít na víc, než třicet dnů ve starém roce,“ vysvětlil trutnovský starosta Michal Rosa.

(pac, tz-mde)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek