Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

15°

Zítra

22°

Svátek má

Nebojte se a pojďte darovat krev, vyzývá projekt 450ml Naděje

10. 11. 2022

page.Name
Víte, že v České republice každé tři sekundy někdo potřebuje krev? A že v průměru dostane každý občan pětkrát za život transfuzi krve a čtrnáctkrát lék vyrobený z krve? V současné době přibývá zdravotnických zařízení, která žádají o pomoc dárce krve. V Trutnově se v úterý 22. listopadu uskuteční akce na nábor bezplatných prvodárců krve z našeho regionu, proběhne na Transfuzním oddělení Oblastní nemocnice Trutnov od 06.30 do 13 hodin.

Projekt 450ml Naděje je primárně zaměřen na získávání bezplatných prvodárců krve pro transfuzní oddělení nemocnic po celé České republice. Projekt vznikl v Břeclavi a reagoval na potřeby samotných transfuzních stanic, které hlásí nedostatek nových bezplatných novodárců. Pod hlavičkou Nadačního fondu Naděje pak posunul působnost do celé republiky.

Od září 2018 máme za sebou mnoho úspěšných akcí napříč republikou. V jednotlivých městech se akce koná vždy jednou ročně,“ vysvětluje koordinátorka projektu Xenie Mračková.

Do Trutnova se projekt kvůli covidu vrací až po dvou letech. Předchozí ročníky se tady ovšem setkaly s velkým ohlasem a na místní transfuzní oddělení přišlo 151 nových dárců krve. Aby byly tyto akce úspěšné pomáhají nám také regionální partneři akcí, kteří prvodárcům věnují ať drobné, větší nebo velké dárky,“ dodává Mračková. Celorepublikovým partnerem projektu 450ml NADĚJE je společnost Balony.eu, která na každé akci věnuje pro jednoho prvodárce let balonem.

Darování krve je osobní rozhodnutí, kdy každý musí začít sám u sebe. Při vědomí, že lidská krev je dosud (a ještě dlouho bude) nenahraditelnou tekutinou nutnou k navrácení zdraví a záchraně životů, by rozhodování o tom, zda krev darovat nebo ne, nemělo být příliš složité,“ vyzývá Xenie Mračková. Darovat krev jako prvodárce může každý zdravý člověk ve věku 18 – 60 let s minimální váhou 50 kg.

Chcete udělat tu nejlepší věc? Chcete dát někomu ten největší dar, který může člověk člověku darovat a třeba tak zachránit život? Dorazte v úterý 22. listopadu na Transfuzní oddělení ON Trutnov.

(bog, tz-xmr)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Facebook 450ml Naděje