Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Noclehárna opět nabízí lidem v nouzi možnost přenocování

1. 11. 2022

Noclehárna opět nabízí lidem v nouzi možnost přenocování 0 snímků
V Horním Starém Městě je znovu otevřená noclehárna pro lidi bez přístřeší. Podobně jako v předchozích letech nabídne za dvacetikorunový poplatek sprchu s teplou vodou a postel.

Dvě předchozí zimy ukázaly, že v Trutnově jsou lidé, kteří nemají v zimě kde spát. Například v minulé sezóně, která byla od prosince do března, spalo v noclehárně 37 lidí, z toho 8 žen. Celkově došlo k 724 přespáním. „Téměř komukoliv se může stát, že se ocitne ze dne na den bez střechy nad hlavou. Noclehárna je první pomoc, podpora v opravdu vážné životní situaci,“ vysvětluje trutnovský místostarosta Tomáš Eichler.

Otevřená je denně od sedmi večer do sedmi ráno. Provoz má přísná a jasná pravidla. Kdo chce přespat, nesmí být opilý nebo jinak porušovat provozní řád. Než ulehne, musí se osprchovat. Za nocleh zaplatí dvacetikorunu. Večerka je v deset, budíček v šest. Do sedmi ráno musí všichni noclehárnu opustit.

Součástí je rovněž základní sociální poradenství. „Je zaměřené na řešení tíživé sociální situace dotyčného člověka. Snažíme se zjistit, co způsobilo, že se dostal do tíživé situace, a co mu brání se z ní vlastními silami dostat,“ uvádí Monika Hillebrandová, ředitelka Mostu k životu Trutnov, který sociální službu pro lidi bez přístřeší provozuje.

Noclehárnu zpravidla využívají lidé, kteří dlouhodobě nemají kde spát. Obvykle přespávají v improvizovaných obydlích či venku. V zimě jsou ale rádi, že mohou přespat v dočasné noclehárně. „Lidem v takové situaci je třeba pomoci. Teprve se střechou nad hlavou můžete řešit co dál. Je to naprostá nutnost a základ pro návrat do běžného života,“ zdůrazňuje Tomáš Eichler.

Někdy se ale do nouzové situace nečekaně dostanou i jiní lidé. „Například loni v Peci pod Sněžkou někdo přepadl a okradl mladého muže ze Slovenska. Přišel o všechno, i o doklady a peníze. Než za ním druhý den přijeli příbuzní, nezbyla mu jiná možnost, než přespat v trutnovské noclehárně,“ tvrdí Hillebrandová.

Aktuálně je k dispozici v noclehárně Na Dvorkách dvanáct lůžek. Otevřená bude po celou zimu, až do konce března.

V našem regionu jsou noclehárny například v Hradci Králové, Jičíně a Dvoře Králové nad Labem. Nejvíc využívané bývají v zimě, kdy mráz vyžene lidi bez domova z ulic, kde po většinu roku nocují pod provizorními přístřešky z nalezených materiálů nebo v dočasných přístřešcích pod mosty.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek