Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Školáci ukázali, jak pomáhat zraněným (nejen) při dopravní nehodě

14. 11. 2022

Školáci ukázali, jak pomáhat zraněným (nejen) při dopravní nehodě 0 snímků
Co dělat, když člověk nedýchá? Jak zastavit krvácení? Kdy začít s masáží srdce? To byly otázky, na které museli žáci základních škol odpovídat při tradiční soutěži v předlékařské první pomoci. Teoreticky i prakticky.

Během jediného dopoledne si museli poradit jak s písemným testem, tak především se situacemi, které věrně připomínali skutečnost. Zasahovali například u dopravní nehody (střet cyklisty s autem), pracovního úrazu (řezná rána v dílně) nebo domácí slabosti (infarkt v domově důchodců). Zvládnout museli také popáleniny (převržená konvice), neštěstí (výbuch kotle a pád z výšky) či nešťastné náhody (výron po špatném došlápnutí).

„Připravili jsme nejčastější typy úrazů či poranění, nejběžnější situace, s kterými se mohou potkat. Zároveň jsme se snažili, aby pro žáky soutěž byla pestrá a zajímavá,“ uvedla Líba Kotyková, odborná učitelka trutnovské zdravotnické školy, která akci pořádala. Figuranty v rolích zraněných byli studenti a studentky oboru praktická sestra.

Správnost první pomoci hodnotily odborné učitelky. Sledovaly nejen kvalitu a rychlost ošetření, ale také souhru v tříčlenném týmu, komunikaci se zraněným a správný postup při ošetření zraněných.

„Většina soutěžících chodí ve svých školách do kroužků, kde se učí první pomoc. Měli by tedy vědět, co a jak dělat. Mnohdy ale v inkriminovaný moment velkou roli hraje stres,“ upozornila Kotyková.

Kromě teoretické a praktické části letos patřily k soutěži i fyzické testy. „Každý správný záchranář musí mít potřebnou fyzičku,“ vysvětlila Líba Kotyková.

Soutěže ve dvou věkových kategoriích (3. až 5. třídy a 6. až 9. třídy) se zúčastnilo 24 družstev. V obou zvítězili žáci ze Základní školy Úpice - Lány.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek