Čtvrtek

30. března 2023

Nyní

10°

Zítra

Svátek má

Školáci ukázali, jak pomáhat zraněným (nejen) při dopravní nehodě

14. 11. 2022

Školáci ukázali, jak pomáhat zraněným (nejen) při dopravní nehodě 47 snímků
Co dělat, když člověk nedýchá? Jak zastavit krvácení? Kdy začít s masáží srdce? To byly otázky, na které museli žáci základních škol odpovídat při tradiční soutěži v předlékařské první pomoci. Teoreticky i prakticky.

Během jediného dopoledne si museli poradit jak s písemným testem, tak především se situacemi, které věrně připomínali skutečnost. Zasahovali například u dopravní nehody (střet cyklisty s autem), pracovního úrazu (řezná rána v dílně) nebo domácí slabosti (infarkt v domově důchodců). Zvládnout museli také popáleniny (převržená konvice), neštěstí (výbuch kotle a pád z výšky) či nešťastné náhody (výron po špatném došlápnutí).

„Připravili jsme nejčastější typy úrazů či poranění, nejběžnější situace, s kterými se mohou potkat. Zároveň jsme se snažili, aby pro žáky soutěž byla pestrá a zajímavá,“ uvedla Líba Kotyková, odborná učitelka trutnovské zdravotnické školy, která akci pořádala. Figuranty v rolích zraněných byli studenti a studentky oboru praktická sestra.

Správnost první pomoci hodnotily odborné učitelky. Sledovaly nejen kvalitu a rychlost ošetření, ale také souhru v tříčlenném týmu, komunikaci se zraněným a správný postup při ošetření zraněných.

„Většina soutěžících chodí ve svých školách do kroužků, kde se učí první pomoc. Měli by tedy vědět, co a jak dělat. Mnohdy ale v inkriminovaný moment velkou roli hraje stres,“ upozornila Kotyková.

Kromě teoretické a praktické části letos patřily k soutěži i fyzické testy. „Každý správný záchranář musí mít potřebnou fyzičku,“ vysvětlila Líba Kotyková.

Soutěže ve dvou věkových kategoriích (3. až 5. třídy a 6. až 9. třídy) se zúčastnilo 24 družstev. V obou zvítězili žáci ze Základní školy Úpice - Lány.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek