Pondělí

27. května 2024

Nyní

17°

Zítra

13°

Svátek má

Stachelberg pro velký zájem otevře i o prodlouženém víkendu

16. 11. 2022

page.Name
Kvůli rozsáhlé opravě silnice z Trutnova do Žacléře byla většinu letní sezóny dělostřelecká tvrz Stachelberg zavřená. O to větší zájem o prohlídku pevnosti je nyní, když je frekventovaná cesta plně průjezdná. Provozovatelé unikátního komplexu se proto rozhodli mimořádně otevřít i o prodlouženém víkendu.

Běžně bývá v listopadu otevřená pevnost pouze o sobotách a zpravidla jen od 13 hodin. Nyní ale přitahuje značnou pozornost, navzdory tomu, že už je po sezóně. Nadšenci, kteří se o Stachelberg starají, proto zareagovali. „Vzhledem k velkému zájmu jsme se rozhodli mimo standardní otevírací dobu otevřít ještě o prodlouženém víkendu 17. až 20. listopadu,“ oznámili na Facebooku. Otevřeno bude od 10 do 17 hodin.

Lidé tak mají možnost nahlédnout do podzemí největší české pevnosti z roku 1938. Asi šedesát metrů pod povrchem je přístupný zhruba kilometr chodeb. Část je vybetonovaná, část vylámaná do skály, podepřená dřevěnými sloupy. V jedné chodbě je dochované originální bednění pro betonářské práce.

Podzemím vede úzkokolejná železnice, kterou kdysi dělníci vozili tuny horniny ven z podzemí a zpět po ní přiváželi stavební materiál. V sálech kasáren jsou figuríny dokreslující pracovní činnost dělníků.

V bunkru na povrchu (T-S 73) umístěné muzeum československého opevnění. K pevnosti patří i plně vybavený řopík (menší lehká pevnůstka) na povrchu, základová deska dalšího velkého objektu, zákopy a naučná stezka.

(pac, tz-sta)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš