Úterý

21. května 2024

Nyní

19°

Zítra

16°

Svátek má

Trutnov oslavil 17. listopad skromným setkáním u kašny

17. 11. 2022

Trutnov oslavil 17. listopad skromným setkáním u kašny 0 snímků
Zhruba šedesát lidí se dnes sešlo na Krakonošově náměstí, aby oslavili Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Čtyřicet minut dlouhé setkání mělo obvyklou podobu jako v předchozích letech. Lidé zapalovali svíčky, zazpívali hymnu, zaznělo několik proslovů a krátká modlitba.

Příchozí si připomněli, že 17. listopad je symbolem boje proti dvěma totalitám. „Mnoho lidí si ani neuvědomuje, že s tímto datem jsou spojeny dvě historické události. Uzavření českých vysokých škol nacisty v roce 1939 a připomínka padesátého výročí této události v roce 1989, která přerostla v demonstraci proti komunistickému režimu a v konečném důsledku způsobila jeho pád,“ upozornil například trutnovský starosta Michal Rosa.

Hitlerovské Německo v reakci na české protesty zavřelo 17. listopadu 1939 zdejší vysoké školy, více než tisíc studentů bylo zatčeno a devět popraveno. „Lidská svoboda, o tu šlo v nejširším slova smyslu. V možná nejtemnější hodině našeho národa studenti vyšli do ulic, přestože neměli prakticky naději,“ pronesl Aleš Bouda, jeden z tradičních řečníků při oslavách Sametové revoluce.

Mluvilo se také o tom, jak přesně o padesát let později, 17. listopadu 1989 komunisté tvrdě potlačili poklidnou pražskou demonstraci. Vzpomínalo se i na události, které se během Sametové revoluce odehrály přímo v našem městě. Například o jednání místního Občanského fóra s představiteli tehdejší moci v Trutnově, které se uskutečnilo v pátek 24. listopadu 1989. „Jednání bylo velmi prosté. My o voze, oni o koze,“ připomněl pamětník revolučních dnů Libor Novák, že komunismus už neměl dost sil a vůle.

Zaznělo také, že demokracie a svoboda nejsou ani v 21. století samozřejmostí. Příkladem je vpád putinovského Ruska na Ukrajinu. "Revoluce proti diktatuře tam trvá dodnes. Neměli štěstí jako my, že Rusové proti revoluci nezasáhli a potom dokonce dobrovolně odešli. Tam je nakonec bezohledně přepadli, oni se statečně brání,“ zdůraznil Aleš Bouda.

Setkání u kašny ale nebylo jen připomínkou minulosti. „Měli bychom se dívat i do budoucna a pečovat o to, aby se už nikdy nestalo něco podobného, co se stalo po světové válce, aby si někdo vzal moc do vlastních rukou a nehodlal se o ní dělit,“ prohlásil další z řečníků Tadeáš Zýka, známý z předchozích let coby pořadatel trutnovských protestů spolku Milion chvilek pro demokracii.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš