Středa

22. května 2024

Nyní

15°

Zítra

12°

Svátek má

Vánoční strom, výzdoba i trhy zůstanou, silvestrovský ohňostroj ale nebude

7. 11. 2022

Vánoční strom, výzdoba i trhy zůstanou, silvestrovský ohňostroj ale nebude 0 snímků
Šetřit na vánočních akcích či svátečním osvětlení, nebo ne? Otázka, kterou se v době rostoucí cen energií zabývá řada měst. Trutnov o sváteční atmosféru nepřijde. Město opět bude mít tradiční výzdobu, adventní trhy a rozsvícení vánočního stromu. Zrušený je naopak silvestrovský ohňostroj.

Poslední listopadovou neděli se uskuteční na Krakonošově náměstí adventní zábavné odpoledne, jehož vrcholem bude tradiční rozsvícení vánočního stromu. Letos na něj přispěje částkou 100 tisíc korun společnost Vitesco Technologies, největší trutnovský průmyslový podnik s více než dvěma tisíci zaměstnanci. „Trutnov je skvělé město, kde můžeme pracovat, podnikat a žít. Vážíme si příležitosti spojit symbol Vánoc s tím, že můžeme být partnery města,“ uvedl ředitel firmy Lukáš Rosůlek při podpisu smlouvy o sponzorství.

Trutnovský starosta Michal Rosa vnímá takovou podporu za velmi důležitou. "Je to skvělý symbol, který ukazuje že, spolupráce mezi městem a firmami funguje a že jsme připraveni si pomáhat tam, kde je potřeba. Vážíme si toho,“ zdůraznil. Dalším partnerem rozsvícení vánočního stromu je energetická firma ČEZ. Akci podporuje částkou 30 tisíc korun.

NEDĚLE 27. LISTOPADU
na Krakonošově náměstí
14:00 - 18:00 stánky s adventním zbožím a občerstvením
14:00 ZUŠ Trutnov, vystoupení žáků pěveckého oboru
15:00 Karmína, vokálně-instrumentální soubor
15:40 Hadářek, folklorní soubor
16:10 Beladona Quartet, dámské smyčcové kvarteto
17:00 Ilusias, pohádková světelná show Kouzlo Vánoc a Fire Show
17:15 Slavnostní rozsvícení vánočního stromu

Na množství vánočního osvětlení se šetřit nebude. Město zůstane ověšené v podobném rozsahu jako předchozí zimy, tedy například v historickém centru a na hlavních ulicích. „Úpravy rozsahu vánoční výzdoby by se do rozpočtu promítly minimálně. Všechno co půjde, osadíme energeticky šetrnějšími LED žárovkami,“ řekl Rosa.

Sváteční žárovky a světýlka radnice nechá sundat už druhého ledna, a ne jako v předchozích letech až po 6. lednu (Tři králové). „Od Nového roku už budeme mít energii za jiné ceny. Šest dnů po Novém roce by nás mohlo vyjít na víc, než třicet dnů ve starém roce,“ vysvětlil trutnovský starosta.

Podle zvyklostí se uskuteční na Krakonošově náměstí vánoční trhy (od 9. do 23. prosince). Naopak v plánu letos není Silvestrovský ohňostroj. „Důvodem nejsou pouze finanční náklady, ale i technické a bezpečností důvody. Během příštího roku budeme s Uffem hledat řešení a připravíme něco pěkného k oslavě příchodu nového roku 2024,“ dodal trutnovský starosta Michal Rosa.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek