Neděle

16. června 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Hladce schválený rozpočet? Pomohla výjimečná schůzka

13. 12. 2022

page.Name
Nezvykle krátké bylo projednávání městského rozpočtu pro příští rok. Klíčový bod pondělní veřejné schůze trutnovského zastupitelstva byl schválený během deseti minut. Navíc pro něj hlasovala i většina opozice. K rychlému projednání a mimořádné podpoře zásadním způsobem přispěla neveřejná schůzka starosty se zastupiteli z minulého týdne.

V předchozích letech se mnohdy protáhla jednání o rozpočtu na desítky minut, někdy trvala i hodinu. Opozice měla řadu otázek, vedení města na ně muselo odpovídat. Starosta Michal Rosa (ODS) nyní zastupitelům, kteří nejsou v radě města, nabídl setkání ještě před veřejným jednáním. Uskutečnilo se minulý týden. „Přišlo pět zastupitelů a v přátelské atmosféře jsme probrali věci, které je zajímali. Odpověděl jsem na všechny otázky, které mi položili,“ prozradil.

Zastupitelé tím navíc získali čas. Měli několik dnů na to si informace ověřit, a v klidu si rozmyslet, jaké k nim zaujmou stanovisko. „Výsledky hlasování jste viděli, takže víte, jak to zafungovalo,“ řekl Rosa těsně po schválení rozpočtu.

„Za současného stavu, jak je rozpočet postavený, jsme neshledali žádné vážné výhrady. Případné návrhy na změny si připravíme na únorové zastupitelstvo. Dnešní schválený rozpočet bereme jako provizorní. Víme, že ještě bude několikrát upravován,“ prohlásil Pavel Plzák (ANO2011), lídr nejsilnější opoziční strany v trutnovském zastupitelstvu.

Setkání iniciované starostou považuje za prospěšné. „Já na té schůzce nebyl, byli tam moji kolegové Nečas a Voborník, kteří mě zastoupili. Myslím ale, že to má svůj přínos. Vidíte sami, jak hladce zastupitelstvo probíhá, protože výhrady, které máme, nebo věci, které bychom potřebovali vysvětlit, si na schůzce vysvětlíme,“ uvedl Plzák.

Pro rozpočet města hlasovalo třicet zastupitelů dvaatřiceti přítomných. Nikdo nebyl proti, dva se zdrželi. „Rozpočet nepodpoříme, protože nemáme možnost s ním participovat nebo do něj prosazovat svoje věci. Nevylučujeme do budoucna, že bychom ho podpořit mohli. Záleží na tom, jakým způsobem nám dovolíte na tom participovat,“ oznámil Petr Sobotka ze sdružení Žít v Trutnově.

 čtěte také: Trutnov chce příští rok investovat 210 milionů


Pavel Cajthaml, Michal Bogáň

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek