Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Koledníci v kostýmech tří králů vyrazí do ulic na Nový rok

30. 12. 2022

page.Name
Trutnovskými ulicemi budou od 1. ledna opět chodit koledníci Tříkrálové sbírky. Podle zvyklostí chtějí do zapečetěných kasiček vybírat peníze na pomoc lidem v tíživé životní situaci. Část výtěžku má například podpořit odbornou pomoc pro děti s traumatem, oznámila koordinátorka sbírky Lucie Poláčková z Oblastní charity Trutnov.

Největší charitativní sbírka se uskuteční v Česku už potřiadvacáté. Dobrovolníci chodí v převleku tří králů, u sebe mají kasičky označené logem Charity České republiky. „Za příspěvek dostanou lidé od koledníků kalendář a cukřík, případně požehnají vašemu domu nápisem K+M+B 2023. Nezapomenou ani zazpívat koledu, kterou do nadcházejícího roku vinšují štěstí a zdraví,“ uvedla Poláčková.

V Česku vynesla sbírka z letošního ledna více než 141 milionů korun, přímo v Trutnově přes 124 tisíc korun.

Peníze vykoledované v roce 2023 nasměruje charita do tří oblastí. Koupí potřebné vybavení pro Domácí paliativní péči, pořídí aktivizační pomůcky pro seniory a chce hradit psychologická a psychoterapeutická sezení dětem s traumatem. „Nyní stát proplácí dětem maximálně deset terapií ročně, což je v některých případech nedostačující,“ upřesnila Poláčková.

Koledníci budou chodit Trutnovem od Nového roku do 15. ledna. Kdo je nezastihne, může přispět do Tříkrálové sbírky pořádané Oblastní charitou Trutnov přímo na účet 66008822/0800 (variabilní symbol 777955026) nebo může zaslat příspěvek přímo na stránkách www.trikralovasbirka.cz.

Přispívat lidé mohou také při tradičním Tříkrálovém koncertu sboru Chorea Concortica. Uskuteční se v neděli 8. ledna od 15 hodin v kostele Narození Panny Marie.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Jiří Petr