Sobota

15. června 2024

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

Muzeum láká na Vánoce s vůní perníku

6. 12. 2022

page.Name
Každoročně se trutnovské Muzeum Podkrkonoší věnuje adventu a Vánocům. Také pro letošek připravilo odpoledne s pestrým svátečním programem. Hlavním lákadlem bude zahájení výstavy nazvané Vánoce s vůní perníku.

Začne se v 17 hodin baletním vystoupením žáků umělecké školy pod vedením Kateřiny Talavaškové. Žáci komorního pěveckého sboru Cantanti pod vedením Michala Horáčka zazpívají vánoční písně a koledy.

Tahákem bude v 17.30 slavnostní zahájení výstavy Vánoce s vůní perníku. Dana Holmanová z Třebihoště proslavená pečením a zdobením perníků představí tradiční vánoční perníky zdobené originálními technikami.

„Vystaveny budou perníčky zdobené modrotiskem, tvarovanými plátky včelího vosku, kukuřičným šustím nebo jutou. Shlédnout budete moci také kolekci perníkových ozdob zdobených sušeným ovocem i s vánočním aranžmá se saténovou stuhou,“ naznačuje ředitel muzea Vlastimil Málek.

Prezentovány budou také tradiční lidové betlémy a ozdoby z Krkonoš a Podkrkonoší z muzejní sbírky.

Následovat bude beseda s Danou Holmanovou a Janem Luštincem o vánočních tradicích v lidovém i měšťanském prostředí v Podkrkonoší a o pečení a zdobení perníčků.

Vyvrcholením bude koncert s pásmem evropských vánočních písní od renesance až do dnešní doby v podání smyčcového kvarteta TrutnoForte. Připravena bude také tvořivá dílna.

Vánoční odpoledne potrvá až do 20 hodin. Vstup je zdarma.

(pac, tz-vlm)
pavel@trutnovinky.cz