Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Na Hrádečku si připomněli prezidenta Václava Havla a jeho odkaz

18. 12. 2022

Na Hrádečku si připomněli prezidenta Václava Havla a jeho odkaz 0 snímků
Zavzpomínat na prvního polistopadového prezidenta Václava Havla a uctít jeho památku. To byl cíl vzpomínkového pochodu, který začal dnes ráno v Trutnově a vyvrcholil krátce po poledni na nedalekém Hrádečku, u Havlovy chalupy.

Před jedenácti lety, 18. prosince 2011, dramatik, disident a politik Václav Havel zemřel na své chalupě. Bylo mu 75 let. Od té doby se lidé pravidelně scházejí na Hrádečku, aby uctili jeho památku. Někteří přijíždějí auty, jiní si k chalupě udělají pěší výstup.

Například letos se parta lidí vydala na vzpomínkový pochod k Hrádečku od trutnovského pivovaru, kde Havel za totality pracoval. Kromě pamětníků událostí z roku 1989 k chalupě dorazila i řada mladých lidí. Jako každý rok, i letos vzniklo na Hrádečku provizorní pietní místo. Nejčastějším doneseným symbolem byla srdce, svíčky, květiny a fotografie.

Václav Havel měl k Trutnovu zvláštní vztah. Od roku 1967 se pravidelně na Hrádečku objevoval. V polovině sedmdesátých let z ní dojížděl do práce v trutnovském pivovaru.

Ani jako prezident (1989 - 2003) na svou chalupu nezapomněl a často tam pobýval. Díky němu se Trutnovsko v červenci 1999 zapsalo do dějin, když na Hrádeček přijel generální tajemník OSN Kofi Annan, aby s Havlem projednal tehdy ožehavou situaci v Kosovu.

V roce 2010 převzal Václav Havel kulturní cenu a čestné občanství města Trutnova. Před lety trutnovská radnice přejmenovala Revoluční ulici (podél kina) na Nábřeží Václava Havla.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Robert Feješ