Neděle

14. července 2024

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

O smrti se (ne)mluví a Skolil draka a založil město

31. 12. 2022

page.Name
Titulní strana má mít náležitou vypovídací hodnotu, na kterou navazuje materiál uvnitř periodika. Každopádně musí čtenáře zaujmout tak, aby mu utkvěla v paměti a těšil se na to, co představuje, nejlépe nezapomenutelný příběh. A právě to představují ty, které uvízly i po letech v mé hlavě.

Titulní strana magazínu z listopadu roku 2011, kterou chci jako první představit, není sice příliš veselá, ale zato je velmi důležitá. Je na první pohled silná, sugestivní, vzbuzující pozornost, avšak zároveň decentní. Zachycuje totiž téma, které je stále pro mnoho lidí tabu, přestože je nedílnou součástí života každého člověka – smrt. A právě titulek O smrti se (ne)mluví provází dámu v černém, která s kyticí v ruce pohlíží na blízký pomník trutnovského hřbitova, v jakémsi pietním zamyšlení nad tím, co už nejde vrátit, co představuje konec a kdy už zůstávají jen vzpomínky.

Pamatuji si, že tato titulní strana se fotila ráno, kdy nebylo ideální světlo a museli jsme nějakou dobu čekat, než přijde ten správný okamžik. Mezičas jsme využili k diskusi o tom, aby fotografie nebyla laciná a prvoplánová. Naším záměrem bylo, aby naopak toto důležité téma představila v jasně vypovídající podobě o daném tématu, o kterém se (ne)mluví. Výsledkem byla titulka, která naprosto jednoznačně souzněla s tématem magazínu, jenž se stal jedním z nejčtenějších v historii Trutnovinek.

Z jiného soudku, z mého pohledu velmi kreativního, nápaditého s důrazem na improvizaci, byla další titulní strana magazínu Trutnovinky, jež mně uvízla v paměti, tentokrát z května roku 2013. Jednou z hlavních postav tradičních Dračích slavností v Trutnově, které každoročně pořádá sdružení Trutnov – město draka, kdy se organizátoři snaží oživit pověst o zabití draka a založení města, je jeho mytologický zakladatel Albrecht z Trautenbergu. Jeho neodmyslitelným představitelem je člen sdružení Petr Kotyza, který v historickém odění a s mečem v ruce jede na živém koni v čele magického průvodu.

Když s ním vznikal rozhovor do magazínu Trutnovinky, bylo hned jasné, že se stane ozdobou titulní strany. Vzniklo však dilema, kde vzít v tu chvíli živého koně, který nebyl k mání. Když vás ale tlačí čas, většinou se na scéně objeví nápad, který situaci na poslední chvíli zachrání. A to se také stalo. Oslovili jsme Muzeum Podkrkonoší v Trutnově a tamní vedení nám ochotně podalo pomocnou ruku. Půjčilo nám totiž historického houpacího dětského dřevěného koně, což rozzářilo oči Albrechta s Trautenbergu, respektive Petra Kotyzy.

Titulní strana vznikla v ateliéru fotografa Miloše Šálka s tím, že podle pokynů ředitele muzea nesměl „model“ na houpacího koně usednout, aby ho nezničil a nenapáchal nevratné škody. Focení to bylo vtipné, na nějž se nezapomíná, a představitel mytologického zakladatele města měl pak radost nejen z výsledné fotografie s titulkem Skolil draka a založil město, ale také z rozhovoru uvnitř magazínu. „Myslím, že není třeba živého koně, ten dobře poslouží v průvodu, ale na titulní straně plní neméně důležitou roli i ten houpací. Symbolice bylo učiněno zadost,“ řekl tehdy Kotyza.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz