Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

21°

Svátek má

Sedmnáct rovná se dvě stě aneb Jak Trutnovinky v prosinci slavily

31. 12. 2022

page.Name
Cink, cink… Na zdraví a na výročí! A rovnou dvojité! Pěkně se to sešlo. Trutnovinky (vždy v prosinci) slaví narozeniny, letos už sedmnácté. Tentokrát to ale nebyl jediný důvod k oslavě.

Činnost redakce za těch sedmnáct let samozřejmě „nabobtnala“ a Trutnovinky už zdaleka nejsou jen časopis, který však nadále zůstává výkladní skříní naší značky a který na vás na začátku každého měsíce čeká na distribučních místech…

Nicméně start naší mediální éry byl především o magazínu. A ten, co vyšel na začátku měsíce, měl pořadové číslo 200! Na jeho titulní stránku jsme vytvořili koláž z našich titulek a na několika stránkách uvnitř jsme připravili takové menší ohlédnutí za tím, kdo se už stal tváří na nejprestižnějším periodiku v regionu.

Jak vznikaly první Trutnovinky

Osm hodin ráno, sychravé počasí, kafe U Kostela, lehce se třesoucí ruka nervózně cinká lžičkou o šálek. Přesně takhle si pamatuju 1. prosinec 2005, když ze schránek v Trutnově vykukovalo první číslo magazínu Trutnovinky s Harry Potterem na obálce a my jsme napjatě čekali na první reakce.

Pro Trutnováky to byla tehdy novinka, pro nás výsledek půlročního úsilí. Příliš se tomuhle projektu nevěřilo a ejhle…

Jak to tedy všechno začalo? Půlroční anabáze před vydáním prvního čísla byla plná debat o hledání názvu, obchodního modelu, velikosti a formátu, o způsobu distribuce atd. Asi v říjnu 2005 jsme pak dostali do rukou od grafika šablonu magazínu, která už se tvářila jako první číslo s rozvržením reklamních ploch a s ilustračními články. To byl moment, který dal dosavadní virtuální myšlence konkrétní podobu a nabil nás důvěrou, že Trutnovinky opravdu spatří světlo tohoto světa.

Nadšení z toho, že jsme uvedli myšlenku do života, však záhy vystřídalo uvědomění, jaký bič jsme si na sebe ušili. S externím grafikem a bez novinářských zkušeností jsme se všechno učili tak říkajíc na koleně a platili jsme za to drsnými uzávěrkami, které se někdy protáhly i celou noc až do pěti hodin do rána.

Někdy visela uzávěrka opravdu na vlásku. Výjimečné bylo například číslo, které grafik sázel v autě při cestě na dovolenou a hotový magazín nám posílal z benzinové stanice v Rakousku, kde našel wi-fi připojení k internetu. My jsme si zatím kousali v redakci nehty a doufali, že to přijde. Přišlo…


Autorem textu, který vyšel k pátému výročí Trutnovinek, je jeden z jejich zakladatelů – Zbyněk Kačer. Dnes už bohužel není mezi námi. Od jeho nenadálého úmrtí uplyne v lednu deset let.


Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz