Neděle

16. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Skauti přivezli do Trutnova světlo zažehnuté v Betlémě

17. 12. 2022

Skauti přivezli světlo zažehnuté v Betlémě 0 snímků
Trutnovští skauti dnes rozdávali na vlakovém nádraží betlémské světlo dovezené ze skutečného Betléma. Přivezli ho vlakem z Jaroměře, kde ho převzali od dalších kurýrů. V dalších dnech ho budou nabízet veřejnosti.

Pokračují tak v každoroční tradici. Pomáhají šířit jeden z novodobých symbolů Vánoc. Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do pětadvaceti zemí světa. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Betlémské světlo dostalo až po pádu komunismu v prosinci 1989.

Trutnované si mohou přijít pro plamínek například zítra, v neděli 18. prosince do kostela Narození Panny Marie na mši svatou (od 10:15 hodin). V kostele bude světlo k připálení k dispozici také 23. a 24. prosince.

Další možnost odnést si betlémské světlo se naskytne ve středu 21. prosince, kdy se od 16.30 hodin na Krakonošově náměstí v rámci vánočních trhů uskuteční kulturní program s koledami a živém betlémem.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš