Pondělí

22. července 2024

Nyní

26°

Zítra

24°

Svátek má

Stačí malý trik, s magazínem otočit

31. 12. 2022

page.Name
Jasně, titulka prodává! Novinářské dogma, kterého se držíme i u nás. Kdo na ní bude, je zpravidla jasné. Ústřední postava klíčového materiálu. V našem žargonu se tomu říká hlavňas, sólokapr, prostě majstrštyk.

Jenže co dělat, když máte v jednu chvíli sepsané dva špičkové materiály? Oba si přece zaslouží být na první stránce! Odložit jeden z nich o měsíc? Nikdy! Takový materiál musí co nejdřív ven. S tím se musíme pochlubit hned! Škoda, že nemáme dvě titulky… počkat! Vždyť je můžeme mít, stačí udělat malý trik. Otočíme magazín vzhůru nohama a v tu chvíli se i ze zadní strany stane titulní. A tak se v únoru 2011 „potkali“ v magazínu dva filmaři – Jan Švankmajer a Robert Rosenberg.

První se proslavil jako výjimečný výtvarník, animátor a také jako autor hororového Otesánka. V Trutnově se tehdy mihl na výstavě, tak jsem využil šance, a přestože nepochází odsud, ale z Prahy, pořídil jsem s ním rozhovor. Druhý se stal známým umělcem v říši filmů pro dospělé. Zrovna ukončil bohatou hereckou kariéru, sám sebe označil za Pornokrále v důchodu. A protože z Trutnova pochází, interview se přímo nabízelo. Ohlasy byly… nezapomenutelné.

Možná si ale vzpomenete, že o dva měsíce dříve (v prosinci 2010) měl magazín ještě zajímavější titulní stranu. Byla to vlastně titulní třístránka. Unikátní byla nejen rozpětím, ale i obsahem. Vyfoceno na ní bylo všech čtrnáct lidí, kteří se tehdy starali o to, aby Trutnovinky vycházely. Někteří časem odešli za jinou prací. Jeden z nejdůležitějších – Zbyněk Kačer – nás bohužel opustil navždy. Nebýt jeho, možná byste magazín s pořadovým číslem 200 ani nečetli.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz