Neděle

16. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Trutnov chce příští rok investovat 210 milionů korun, nejvíc peněz dá na kino

13. 12. 2022

page.Name
Přibližně stejné peníze jako letos chce Trutnov nasměrovat do investic v příštím roce. Počítá s částkou 210 milionů korun. Vyplývá to z rozpočtu, který schválili zastupitelé při pondělní veřejné schůzi.

Největší suma je určená na dokončení přestavby kina Vesmír, která začala loni v létě a skončit má příští rok na jaře. Rekonstrukce se protáhla, stavební práce přibrzdily skryté vady. Dokončení a zaplacení se tak přesunulo do roku 2023. „Pořád nám tam zbývá prostavět zhruba osmdesát milionů korun,“ oznámil trutnovský starosta Michal Rosa.

Jinou, podobně velkou investici radnice nechystá. Mezi plánovanými akcemi je ale i tak řada velmi důležitých záměrů. Například oprava frekventované lávky pro pěší Na Struze. Skleněný nadchod je ve špatném technickém stavu, jeho výměna je nutná. Na stavbu za 26 milionů korun se Trutnovu povedlo sehnat 24 milionů z dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

PLÁNOVANÉ INVESTICE pro rok 2023
* dostavba kina Vesmír 80 milionů
* rekonstrukce lávky Na Struze 26 milionů
* stavba chodníku na Polské 13 milionů
* rekonstrukce amfiteátru v areálu Bojiště 10 milionů
* obnova Náměstí Hraničářů 9 milionů
* výměna oken na budově ZUŠ 6,5 milionů
* přestavba domu v ul. Jana Roháče z Dubé na noclehárnu 5 milionů
* sanace vlhkosti suterénu Staré radnice za 4,5 milionu korun
* zkvalitnění zázemí v domově pro seniory 4,3 milionu

Kvůli rostoucím cenám energií a pohonných hmot, a růstu tarifních mezd navýší radnice provozní příspěvek téměř všem svým příspěvkovým organizacím, například školám, galerii, Uffu, muzeu či knihovně. Celkem vyjde navýšení na 24 milionů. "V roce 2023 jsme schopni pokrýt zvýšené provozní náklady z kladného výsledku hospodaření tak, aby chod příspěvkových organizací, klubů a oddílů nebyl narušen. Jedná se však o přechodné období, během kterého musíme učinit významná úsporná opatření,“ řekl starosta.

Městský rozpočet počítá pro příští rok s příjmy 802 milionů korun a s výdaji 918 milionů korun. „Rozdíl vzniká přechodem investičních akcí z letošního roku do příštího, zejména se jedná o rekonstrukci kina Vesmír, kterou hradíme z úspor nastřádaných v předchozích letech,“ vysvětlil trutnovský starosta.

Rozdíl se podle něj ještě může snížit. „Do konce roku očekáváme příjmy o zhruba 45 milionů korun vyšší oproti původnímu odhadu. Tyto prostředky budeme moci do financování zapojit. Postupně také do rozpočtu přidáme příjmy z dotací v odhadované výši padesáti milionů korun,“ dodal Michal Rosa.

Pro rozpočet města hlasovalo třicet zastupitelů dvaatřiceti přítomných. Nikdo nebyl proti, dva se zdrželi.

 čtěte také: Hladce schválený rozpočet? Pomohla schůzka


Pavel Cajthaml, Michal Bogáň

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek