Pátek

19. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Trutnov přidá další linku MHD, propojí Bojiště a Nové Dvory

14. 12. 2022

page.Name
Mezi městskými částmi Bojiště, Humlův Kopec a Nové Dvory začne v lednu jezdit městská hromadná doprava. Na žádost místních obyvatel tam povede trasa nové autobusové linky označená pořadovým číslem 7. Její provoz vyjde trutnovskou radnici odhadem na jeden milion korun.

Poprvé vyjede autobus na ´sedmičce´ v pondělí 2. ledna. Bude to nízkokapacitní a částečně nízkopodlažní autobus s třiadvaceti místy na sezení a třiceti místy na stání. „Linku zavádíme z několika důvodů. Propojí části Trutnova, které dosud nebyly městskou hromadnou dopravou obslouženy, a zejména na Bojišti jsme měli řadu požadavků od občanů, abychom zajistili dopravu dětí do školy a zpět,“ vysvětluje trutnovský místostarosta Tomáš Hendrych.

Radnice zřídí kvůli lince číslo 7 tři nové zastávky: Nové Dvory-Dvoračka, Bojiště U kříže a Bojiště u bývalé školy. „Z počátku zastávky pouze označíme, aby lidé věděli, kde nastupovat. Vybudování nástupních ploch totiž trvá řádově měsíce, ale pokusíme se je dokončit co nejdříve,“ říká Hendrych.

Nový autobusový spoj má jezdit pouze v pracovní dny, a to sedmkrát během dne. Provoz bude stát přibližně milion korun. „Celkem, i s linkou číslo sedm, bude město Trutnov v roce 2023 platit za provoz městské hromadné dopravy 16 milionů 933 tisíc korun,“ upřesňuje mluvčí radnice Michaela Dědková.

Jízdné zůstává stejné už od roku 2012. Dospělý s čipovou kartou platí osm korun za první tarifní pásmo a deset korun za druhé. Za jízdenku placenou v hotovosti u řidiče se platí 12 korun bez rozlišení pásma.

Flotilu městské hromadné dopravy tvoří tři kloubové autobusy na CNG a čtyři autobusy standardních rozměrů na elektrický pohon. Na lince 7 bude jezdit autobus kategorie 8,5 až 10 metrů se spalovacím motorem splňující normu Euro 5. „Dopravce musí mít k dispozici ke každému typu autobusu minimálně jeden náhradní vůz, ten však může být se spalovacím motorem,“ říká Dědková.

Zvýšení počtu linek MHD je součástí plánů radnice na zatraktivnění veřejné dopravy. „Je totiž potřeba snížit počet aut v ulicích,“ zdůrazňuje trutnovský starosta Michal Rosa. Radnice proto od března 2023 zavede příměstskou vlakovou linku Libeč - hlavní nádraží.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz