Neděle

14. července 2024

Nyní

16°

Zítra

16°

Svátek má

Vyšla kniha Cesty Vlachů. Vznikla díky nálezu „ztraceného“ starého rukopisu

9. 12. 2022

Vyšla kniha Cesty Vlachů. Vznikla díky nálezu „ztraceného“ starého rukopisu 20 snímků
Cesty Vlachů, Mysterium Antonia z Florencie. Tak se jmenuje nová kniha, která byla slavnostně pokřtěná ve čtvrtek večer v trutnovské Galerii draka ve Školní ulici. Popisuje starodávné časy, kdy lidé v Krkonoších hledali poklady a přitom se věnovali alchymii. Autory jsou Otto Štemberka a Pavel Zahradník.

Zásadním zdrojem pro vydání nové publikace se stala středověká vlašská kniha. Osmdesát let byla považovaná za válečnou ztrátu. Předloni ji s trochou štěstí našli v berlínské státní knihovně právě nadšenci ze spolku Trutnov - město draka. „Náhodou jsem si všiml na internetu původní vroclavské signatury, což mě to trklo do očí. Požádali jsme knihovnu o faksimile, pak jsme tam udělali návštěvu, abychom rukopis viděli na vlastní oči,“ vzpomíná Štemberka.

Díky tomu se mohli s kolegou Zahradníkem začíst do dobového vyprávění Antonia z Florencie, který cestoval po Krkonoších, Jeseníkách, Jizerských a Lužických horách v době, kdy začínalo jejich osidlování. Společně s poznatky získanými při dřívějším bádání pak velkou část „přepsali“ do nové knihy.

Čtenáři si tak díky publikaci můžou poopravit některé dějiny. Například tvrzení o osidlování Krkonoš. „Uvádělo se, že začalo v 16. století, což se nezakládá na pravdě. Nové poznatky to posouvají o sto let zpátky,“ upozorňuje Štemberka.
O alchymii se dlouho psalo, že by jen těžko zakořenila mezi prostým lidem. „Ale nyní víme, že sice obyčejní lidé nepracovali s drahými kovy, ale přenesli to do bylinářství. A to je také velmi zajímavý svět,“ popisuje Štemberka.

Autoři rovněž upřesňují, kdo skutečně byli Vlaši. Nejdřív se věřilo, že to byli Italové, kteří k nám přišli jako první. Časem se takový výklad zavrhl a slovem vlaši s malým „v“ byli označováni všichni hledači kovů, jejich italský původ byl potlačován. „My teď Italy bereme trochu v ochranu, protože na základě toho, co jsme prostudovali, si naopak myslíme, že italská vlna, která probíhala mezi lety 1300 až 1500, sehrála klíčovou roli, co se týká zanesení nových myšlenek a možná to byl i předstupeň české renesance,“ naznačuje Štemberka.

A ještě jeden zásadní objev kniha přináší. Dosud neznámou podobu Krakonoše nebo chcete-li Rýbrcoula. Nejde ani o lidskou nebo zvířecí postavu, ale o jakýsi obrazec - na jednom konci je trojzubec, na druhém kříž. Podle autorů publikace je to pravděpodobně jedno z nejstarších vyobrazení Rýbrcoula. Hledači používali obrazec při obřadech, kdy se očišťovali a chtěli získat ochranu a požehnání ducha při hledání vzácných pokladů a nerostného bohatství. „Dosud bylo známé jako nejstarší vyobrazení Rýbrcoula s parohy z Helwigovy mapy z roku 1561. Jenže, on byl nejdřív ztvárňovaný jako duch - symbolem ďábelské vidlice, vyvažované křesťanským křížem,“ upřesňuje Štemberka.

Více než dvousetstránková kniha může sloužit také jako přehled tipů na výlety. Lokality s bájnými příběhy jsou v publikaci dobře popsané, lidé se na ně mohou poměrně snadno vypravit. Například k Červánkovému hradu u Sklarske Poreby, kde v tamní vidlicové skále sídlí duch Rýbrcoula.

Kniha je považovaná za významný počin, protože v ní autoři snaží propojit alchymii s vlašskými rukopisy. „Jejich objevení mi přijde jako velmi šťastná náhoda. Někdy náhoda přeje připraveným,“ říká historik a spoluautor publikace Pavel Zahradník.

Otto Štemberka věří, že středověká vlašská kniha nezůstane největším nálezem, který se mu za života povedl. Doufá, že objeví originál Hüttlových pověstí. „Neustále po něm pátráme. V jednu chvíli už se zdálo, že ho máme na dosah, ale uteklo nám to. Po dražbě skončil v soukromé sbírce. Věříme, že zůstal zachovaný a že není ztracený," dodává Otto Štemberka.

Kniha je v prodeji na pultech českých knihkupectví.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek