Čtvrtek

30. května 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Zima, jiskřivý sníh, mrazivá krása a klid přírody…

24. 12. 2022 Komerční sdělení

page.Name
Letošní zimní sezóna přinese novinku pro všechny milovníky běžeckého lyžování. Město Trutnov nabídne všem vyznavačům bílých stop z řad obyvatel i návštěvníků perfektně upravené lyžařské běžecké stopy, a to díky pořízení nové sněžné rolby pro úpravu běžeckých tratí.

Trutnov se rád pyšní statusem město sportu a rozsáhlých sportovních aktivit, a proto se snaží celoročně zajišťovat svým obyvatelům a také četným návštěvníkům a turistům dostatečné množství aktivit pro atraktivní trávení volného času. A právě v zimní sezóně patří k neodmyslitelným bonusům polohy Trutnova jeho pestrá nabídka běžeckých stop.

Lyžařské běžecké tratě jsou v Trutnově v zimním období hojně využívány milovníky zimních sportů, a to jak z řad občanů Trutnova, tak i návštěvníky města, kteří zde tráví víkendy či dovolenou. Pro mnohé je navíc v dnešní době, kdy je sjezdové lyžování méně dostupné z finančních důvodů, běžkové lyžování ideální formou aktivního trávení zimního času. Běžky jsou stále více využívány pro udržení či posílení fyzické zdatnosti a odolnosti. Celkem město pro běžkaře upravuje 22 kilometrů tratí, které zahrnují trasy na „Paradráze“, na loukách směrem na Starý Rokytník a dále na „Magistrále“ a také v Nových Dvorech, jež pokračují přes louky a pole až k pevnosti Stachelberg na Babí.

Nevíte, kde jsou lyžařské běžecké tratě aktuálně upraveny? Stačí si prohlédnout webové stránky www.bílestopy.cz, kde zájemci o běžecké lyžování najdou délky upravených tratí i jejich aktuální stav.

O perfektní profesionální úpravu běžeckých stop se od letošní zimní sezóny bude starat nová sněžná rolba, kterou město pořídilo díky projektu „Úprava lyžařských běžeckých tratí v Trutnově a okolí“, realizovaného za přispění prostředků státního rozpočtu ČR z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

Úprava tratí pro bruslení a klasiku byla doposud realizována rolbou pořízenou v roce 2010 v repasovaném stavu, která se však časem stala již silně nevyhovující pro svoji technickou opotřebovanost a poruchovost. Tato rolba navíc byla určena pro úpravu sjezdovek, tedy pro potřeby upravení běžeckých tras byla velmi těžká. Při malé sněhové vrstvě nevhodná. Nová rolba tak významně zajistí praktičnost a efektivitu úpravy tratí k maximální spokojenosti jak návštěvníků běžkařů, tak provozovatele této služby, města Trutnova.

Vedle jednotlivců z řad dospělých i dětí, amatérů i profesionálů, využívají běžecké lyžařské tratě ve velké míře také sportovní oddíly TJ Lokomotiva Trutnov a Spartak Trutnov jako doplňkový sport pro dosažení sportovní všestrannosti u mladých sportovců. A velmi aktivní je především lyžařský běžecký oddíl Olfin Car Ski team Trutnov, jehož hlavní sportovní náplní je běh na lyžích. Olfin Car Ski team Trutnov se přitom v běžeckém lyžařském sportu řadí mezi největší a nejúspěšnější kluby v České republice.

Klub vychovává sportovce všech věkových kategorií, od žákovské a dorostenecké až po juniory, a dokonce zajišťuje dobré podmínky pro trénink a závodění dospělých. Široká dětská základna vytváří výborné předpoklady pro zachování předních pozic v republikových žebříčcích. V tomto klubu byli vychováni sportovci jako Eva Vrabcová Nývltová, která dosáhla výborných výsledků na letních i zimních olympijských hrách, na mistrovstvích světa dospělých a mistrovstvích světa juniorů. Dalšími sportovci, kteří bodovali na celosvětových soutěžích, jsou Ondřej Horyna, Ondřej Bíman a nyní jsou členkami klubu také Tereza Beranová a Kateřina Smutná.

Projekt „Úprava lyžařských běžeckých tratí v Trutnově a okolí“ je realizován za přispění prostředků státního rozpočtu ČR z programu Ministerstva pro místní rozvoj.