Sobota

13. dubna 2024

Nyní

14°

Zítra

10°

Svátek má

ZPA není jen o elektroměrech, ale především o lidech

27. 12. 2022 Komerční sdělení

page.Name
Tento článek nebude jen o výrobních procesech a důvodech, proč pracovat právě v ZPA Smart Energy a. s., ale rádi bychom vám také představili našeho výrobního ředitele, Martina Háka.

Martine, od loňského roku působíš na pozici výrobního ředitele ZPA Smart Energy. Jak dlouho jsi nabídku zvažoval a jak velká to pro tebe byla výzva?
Mnoho času jsem na rozmyšlenou neměl, upřímně sotva čtrnáct dní. Byla to nová výzva a životní změna, neboť jsem u předchozího zaměstnavatele pracoval přes dvacet let, a to už se vytvoří silné pracovní a osobní pouto, které nebylo úplně snadné přerušit. Mnoho let, vlastně celý můj dosavadní profesní život, jsem působil v automobilovém průmyslu. Procesy a standardy v automotive se od procesů v průmyslu, ve kterém se vyrábí elektroměry, příliš neliší. Proto jsem rozhodně neměl strach, že by mě ve výrobě elektroměrů něco překvapilo. To prostředí je jiné zejména díky požadavkům zákazníků a způsobu, jakým se vybírají dodavatelé.

Martin Hák v pěti slovech… Co tě vystihuje?
Optimista, manžel a otec, sporťák, sladkosti a cestovatel.

Čeho si na svých spolupracovnících nejvíce vážíš?
Firma ZPA má v Trutnově dlouholetou tradici, k níž se samozřejmě váže skutečnost, že mnoho zaměstnanců pracuje v ZPA i několik desítek let. Jsou na svého zaměstnavatele hrdí a pracují s vysokým pracovním nasazením. To je přístup, kterého si velice cením, už také z toho pohledu, že jsem byl také dlouholetým zaměstnancem jedné firmy. Jsem toho názoru, že práce by měla člověka především bavit, a to je dobrým základem k úspěšnému dosažení společných cílů.

Co podle tebe technické a výrobní firmy nejvíce řeší, kde vidí nejsložitější překážku?
Myslím, že na takovou otázku se v dnešní době bohužel najde odpověď velice snadno. Období, kdy průmysl rostl a řešili jsme většinou nedostatek kvalifikovaného personálu, je pryč. Nyní jsme se ocitli v době, kdy musíme vyvinout neuvěřitelné úsilí k tomu, abychom zajistili dostatek materiálu a následně jsme mohli pokrýt objednávky zákazníka. K tomu přidejme nárůst cen energií, který se odráží v současných cenách surovin, a máme rázem balíček starostí, který málokdo v profesním životě dosud zažil. To představuje zejména pro výrobní firmy mnoho výzev. A nejen pro ně. Nesmíme zapomenout, že současná situace se velmi dotýká i osobních životů našich zaměstnanců.

Co bys popřál výrobě elektroměrů do dalších let?
Pro firmu ZPA Smart Energy, jakožto výrobce elektroměrů, je výzvou obstát v konkurenci zejména asijských výrobců elektroměrů, jejich nízkých cen a pružnosti, s jakou jsou schopni reagovat na požadavky provozovatelů distribučních soustav. Další překážkou, se kterou se i my musíme vypořádat, je nedostatek polovodičových materiálů na trhu, zejména mikroprocesorů. Tedy co bych přál výrobě elektroměrů do dalších let? Aby provozovatelé distribučních soustav dávali přednost evropskému původu elektroměru a aby byl dostatek vstupních materiálů.

Jaké jsou vize výroby do budoucna?
Chceme být i nadále silným partnerem našim zákazníkům a pomáhat jim se stanovením standardů v oblasti chytrého měření – Smart meteringu, což nám přinese možnost reagovat včas na jejich potřeby. Budeme pokračovat v investicích do automatizace a modernizace výrobních procesů tak, abychom udrželi náskok před konkurencí. To je jeden z receptů, který nám nejenom pomůže udržet si současné zákazníky, ale přitáhne i ty nové.