Pátek

19. července 2024

Nyní

23°

Zítra

24°

Svátek má

Architekt Rosa byl zvolen starostou Trutnova, dostal 26 hlasů z 32

17. 10. 2022

Architekt Michal Rosa z ODS byl zvolen starostou Trutnova, dostal 26 hlasů z 32 24 snímků
Překvapení se nekonalo. Podle očekávání dnes trutnovští zastupitelé zvolili staronové vedení města. Starostou se stal architekt Michal Rosa z Občanské demokratické strany (ODS). Místostarosty byli zvoleni Tomáš Hendrych z Volby pro město (VPM) a Tomáš Eichler z České pirátské strany.

Na dnešní ustavující schůzi byl Rosa jediným kandidátem na post starosty. Strany dosavadní koalice (ODS, VPM, Piráti a Sdružení pro Trutnov s podporu STAN) obsadily v novém třiatřicetičlenném zastupitelstvu devatenáct křesel. Bezprostředně po volbách se dohodly na další čtyřleté spolupráci. Tři klíčové posty tak zůstaly beze změn.

Přehled nových zastupitelů
města Trutnova 2022-2026


klikněte na fotografii

Architekta Rosu zvolilo starostou šestadvacet zastupitelů z dvaatřiceti přítomných. Dostal tedy hlasy nejen od koalice, ale i od osmi opozičních politiků. „Mám z toho velkou radost. Vnímám to jako dobrý začátek nového zastupitelstva, kde bych se chtěl pokusit o větší spolupráci mezi koalicí a opozicí,“ prohlásil po zvolení.

Rovněž oba místostarostové se dočkali při zvolení podpory od koalice i opozice. Hendrych obdržel čtyřiadvacet hlasů, Eichler jedenadvacet. Do jedenáctičlenné rady města byli zvoleni ještě Jozef Kochan, Pavel Káňa, Libor Kasík, Jana Křemenská a Radek Horák za ODS, dále Petr Skokan za VPM a Petr Horčička s Milanem Lhotákem za Sdružení pro Trutnov s podporu STAN.

Zvolené bylo při ustavující schůzi zastupitelstva také osazenstvo dvou výborů. Finanční výbor povede jako předseda Karel Nečas a kontrolní výbor bude řídit Tomáš Voborník (oba z opozičního hnutí ANO2011).

První řádné jednání zastupitelstva se uskuteční v pondělí 14. listopadu.

Projev Michala Rosy těsně před zvolením starostou

Vážené zastupitelky, vážení zastupitelé,

po deseti měsících před vás znovu předstupuji s žádostí o důvěru a váš hlas pro mou kandidaturu na pozici starosty města Trutnova. Tehdy jsem opouštěl sice nejistou, ale dobře známou práci projektanta a pustil jsem se do projektu mnohem větších rozměrů.

Snažil jsem se těch deset měsíců plně využít. Seznámil jsem se s procesy, organizacemi a jejich vedoucími i s běžnou agendou práce starosty. Udělal jsem několik důležitých rozhodnutí, pronesl několik projevů. Těch deset měsíců ubírá něco z mé nervozity a dává mi odvahu vás o podporu výslovně požádat, což jsem minule neudělal.

Třináct z vás zasedá dnes v zastupitelstvu poprvé. Pro mě je to již páté volební období v zastupitelstvu a bez jakýchkoli pochybností mohu říci, že v uplynulém volebním období byly vztahy mezi koalicí a opozicí nejhorší, jaké jsem zažil. Právě tak zcela bez pochybností mohu říci, že to nepřineslo nic dobrého ani jedné straně.

Koalice musí být beze sporu pod dohledem opozice, ale nemusí být nutně pod nepřetržitou těžkou palbou. Nevím, jestli si to uvědomujete, ale hlasovat pro znamená přijmout odpovědnost se všemi důsledky, nejen těmi politickými. A to není lehké.

Na druhé straně jsou pak nenaplněné ambice a nevyužité nápady opozičních zastupitelů. Je to tvrdé, ale je to fakt. Bez ohledu na volební rétoriku z opozičních lavic není možné nic zařídit ani prosadit. Ale ledasco je možné domluvit a vyjednat.

Čekají nás velmi složité roky. Nikdo z nás neví, jestli dva, tři nebo celé čtyři. Ale je naším společným úkolem, abychom jimi Trutnov bezpečně provedli. Abychom přes všechna nepříjemná rozhodnutí, která budeme muset učinit, za čtyři roky předávali Trutnov novému zastupitelstvu jako fungující město plné života, město, které se pyšní úspěchy svých sportovců, město bohaté na kulturní a společenské akce, město s nepřeberným množstvím volnočasových aktivit. Město nabízející kvalitní vzdělání, slušné bydlení, dostatek pracovních příležitostí a kvalitní servis pro seniory. To by měl být náš společný cíl a věřím, že na tom se shodneme.

Je zcela přirozené, že se budeme rozcházet v tom, jak tohoto cíle dosáhnout. Nicméně zkusme využít tento nový začátek a začněme vést debatu. Ne na sociálních sítích a stránkách Radničních listů, ani zde na zasedání zastupitelstva, kdy před sebou máme obsáhlý program a materiály, které prošly dlouhým a komplikovaným procesem. Veďme debatu před tím. Na zasedání zastupitelstva se pak střetněme o body, na kterých jsme se domluvit nedokázali.

Možná je to ode mě naivní, možná příliš ambiciózní, ale jsem připraven se o to pokusit.


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek