Pátek

19. července 2024

Nyní

23°

Zítra

24°

Svátek má

Drak už na věži Staré radnice nevisí, ještě se ale vrátí, než zamíří do Brna

1. 10. 2022

Drak už na věži Staré radnice nevisí, ještě se ale vrátí, než zamíří do Brna 49 snímků
Obří plechový drak už nevisí na věži Staré radnice. Podle tradice ho dnes sundali členové spolku Trutnov - město draka. Na Krakonošovo náměstí ho znovu vrátí na začátku května při dalším ročníku Dračích slavností. A bude to naposledy.

Obvyklý podzimní rituál se odehrál před zhruba dvěma stovkami přihlížejících. A navzdory dešti. Za doprovodu bubeníků a po výzvě Albrechta z Trautenbergu muži v červených kutnách sejmuli více než třímetrákovou saň z radnice a přenesli ji na připravený stůl.

Okamžitě ji doslova obsypali rodiče s dětmi. Využili šance vyfotografovat se z blízka s legendárním symbolem města. „Bylo to předposlední sundávání draka,“ uvedl předseda spolku Otto Štemberka.

Plechová saň se totiž bude stěhovat. „V roce 2024 to bude podle pověsti tisíc let, co Trutnovští darovali draka do Brna. Chceme proto našeho draka věnovat Brnu,“ naznačil už dříve Štemberka. Spolek už dokonce spolupracuje s jihomoravskou metropolí na uspořádání společných slavností. Trutnov ale ani potom o „svého“ draka nepřijde. Spolek nechá vyrobit nového.

Ještě než se tak ale stane, přečká současný drak zimu v trutnovském podzemí. Na jaře 2023 bude ještě jednou vyzdvižen na věž Staré radnice. „Další slavnosti se uskuteční opět první víkend v květnu, tentokrát s podtitulem O našem lese,“ prozradil předseda pořádajícího spolku.

Dračí slavnosti Už ho nesou! se v našem městě konají od roku 2006. Zpravidla mají celodenní program, jehož vrcholem je noční průvod. Při něm je drak nesen ulicemi města a nakonec vyzdvižen na věž Staré radnice.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Lenka Šálková