Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Neznám hezčí pocit, než když se vám u zásahu něco povede

11. 10. 2022

page.Name
U hasičského sboru slouží Jiří Böhm dvacet let. V současné době je velitelem trutnovské stanice v Poříčí, kde sídlí profesionální hasičská jednotka. „I po všech těch letech stále neznám hezčí pocit, než když se vám u zásahu, ale třeba i při dobrém výcviku nebo školení, něco povede. Vrchol všeho samozřejmě je to, že u zásahu někomu pomůžete,“ říká v rozhovoru 41letý hasič, který by rád ve svých řadách přivítal nové kolegy.

Trápí vás nedostatek hasičů?
Profese hasiče je natolik specifická, že ji nemůže nebo nechce vykonávat každý. Přes tato fakta se nám na Trutnovsku dlouhodobě dařilo držet požadované početní stavy bez větších komplikací. Na konci letošního roku ale bude situace odlišná.

Co jsou nejčastější důvody toho, proč lidé povolání hasiče opouštějí?
Důvody jsou různé, ale většinou jsou to osobní a také zdravotní důvody. Vzhledem k tomu, že u našeho sboru je pevně stanovený standard fyzické a zdravotní způsobilosti, je přirozené, že pro zkušené kolegy s postupujícím věkem jsou tyto požadavky každým rokem těžší. Valná většina hasičů v našem sboru však odslouží dvacet let a více, což je myslím nadprůměr v porovnání s jinými profesemi. 

Jaký je o tuto práci zájem v porovnání s minulými lety?
Řekl bych, že zájem je pořád přibližně stejný.


Jiří Böhm (na snímku vlevo).

Sháníte teď nové kolegy?
Ano. Do současnosti jsme nové kolegy obvykle sháněli průběžně a jednalo se pouze o jednotlivce řekněme v období roku, kterými jsme dorovnávali přirozenou fluktuaci. Dnes je situace odlišná v tom, že naše trutnovská stanice od 1. ledna 2023 navyšuje systémově početní stavy o šest výjezdových příslušníků. Ve spojení s přirozenou fluktuací je to trošku horší. Celé věci také nenahrává fakt, že podobným procesem v minulém roce prošla i požární stanice ve Dvoře Králové nad Labem, kde se navyšovalo o devět hasičů. Těmito kroky jsme maličko narušili dlouhé roky fungující rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou.

Co musí zvládnout zájemce o práci hasiče?
Minimální požadavky na výjezdového hasiče jsou středoškolské vzdělání zakončené maturitou, věk 18 let a více, občanství České republiky a bezúhonnost. Dále musí splnit fyzickou způsobilost na fyzických testech, kde jsou dvě vytrvalostní disciplíny. Běh na 2000 metrů a plavání na 200 metrů. Pak následují silové disciplíny kliky, shyby a sedy-lehy. Vše má samozřejmě své limity. Pro zájemce o práci budou tyto fyzické testy probíhat dne 20. října v Hradci Králové. Další nezbytnou součástí přijetí do služebního poměru je osobnostní způsobilost, kterou prokáže uchazeč psychotesty. Poslední podmínkou je zdravotní způsobilost.

S čím jste měl největší problém vy, když jste začínal?
Vzpomínám si, když mi bývalý velitel stanice řekl, že pro přijetí bude výhodou řidičák na náklaďák. Hned po vojně jsem si ho pak za první peníze udělal. Po přijetí jsem se snažil někde trošku vyjezdit náklaďákem, a tak jsem jezdil mimo práci, jak jen to šlo, třeba s nábytkem, ale i s fekálním vozem.

Co vás vůbec inspirovalo stát se hasičem?
Odmala jsem k hasičům vzhlížel. Když jsem se pak zapojil jako elektrikář do pracovního procesu, cítil jsem po nějaké době, že mě láká dělat něco, řekněme, méně standardního.

Jak byste oslovil potencionální zájemce o tuto práci?
Jestli jste týmový hráč, férový člověk se smyslem pro disciplínu, žijete aktivním životem a máte rádi různorodou práci, pak máte dobré předpoklady stát se naším kolegou.

Jak je to placená práce?
Platy vychází z nařízení vlády 532/2021 ze dne 29. prosince 2021, kterým se stanoví stupnice základních tarifů pro příslušníky bezpečnostních sborů. Pro výjezdové hasiče se konkrétně jedná o přílohu číslo 2. Nováček pak nastoupí ve 2. tarifní třídě a po absolvování nástupního odborného výcviku, což je zhruba po roce, automaticky postoupí do 3. třídy. K tomuto tabulkovému platu ještě náleží zvláštní příplatek a příplatky za tzv. noční pohotovost, což tvoří řádově okolo 30 procent základního tarifu.

Dá se říct, jak vypadá takový standardní den hasiče?
Směnový režim hasiče začíná každé ráno v 6:45 nástupem a přebíráním směny. V 7:00 je pak předání služby od střídané směny. Poté se vyzkouší výjezdová technika a radiostanice. Dále je pak den vždy rozdělen na dopolední, odpolední a večerní blok. Tyto bloky jsou podle potřeby vyplněny odbornou přípravou, jako je školení a výcvik, nebo hospodářskými pracemi od údržby výjezdové techniky až po úklidové práce na stanici. No a v neposlední řadě je každý den začleněna do jednoho z bloků fyzická příprava. Od 23:00 – 6:00 je pak tzv. noční pohotovost na pracovišti, kdy sloužící hasiči nemají žádnou náplň práce a mohou si jít dokonce lehnout. V případě výjezdu však musí být v časovém limitu dvou minut plně vystrojeni a vyjet k zásahu. V čase 6:00 – 7:00 je pak opět pracovní režim, ve které stará směna provádí úklid a předává směnu nově nastupující směně.

Hlásí se k vám do jednotky i lidé z dobrovolnických sborů? Upřednostňujete takové?
Samozřejmě, že řada našich současných kolegů přišla z řad výjezdových jednotek dobrovolných hasičů. Je potřeba ale říct, že i když to je výhodou, není to naše podmínka. Při výběru vždy rozhoduje více faktorů nežli jen členství v dobrovolné jednotce.  

Kolik má hasič volného času?
Směnový hasič jde do práce na 24 hodin. Po ukončení směny v sedm hodin ráno je 48 hodin volna. V praxi to znamená – jeden den v práci a dva dny volna. Vzhledem k povaze naší činnosti se tento systém jede bez ohledu na víkendy a státní svátky.

Co vás na práci hasiče baví?
I po všech těch letech stále neznám hezčí pocit, než když se vám u zásahu, ale třeba i při dobrém výcviku nebo školení, něco povede. Vrchol všeho samozřejmě je to, že u zásahu někomu pomůžete. Mám ale také rád, když například při odborné přípravě přispějete k tomu, že sebe a své kolegy připravíte co nejlépe pro reálný zásah. Toto jako celek mi vždy dodává pocit, že to má smysl. Dalším motorem jsou pro mě mí kolegové, a to jak ze strany profesionálních, tak i dobrovolných hasičů. Je to jednoduše parta lidí, která má ráda stejného koníčka a s takovými se dobře spolupracuje.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Michal Fanta, Kateřina Svobodová, Jan Bartoš