Čtvrtek

30. května 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Střední školy lákají žáky na veletrhu v Uffu. Mnohdy s podporou firem

7. 10. 2022

Střední školy lákají žáky na veletrhu v Uffu. Mnohdy s podporou firem 0 snímků
Co střední školy nabízejí? Které obory se pro mě hodí a jaké šance pak můžu mít na trhu práce? To jsou otázky, na které žákům z osmých a devátých tříd pomáhá odpovědět Prezentace středních škol a zaměstnavatelů. Koná se v trutnovském Uffu, začala dnes ráno a pokračuje ještě zítra (v sobotu).

Pro většinu žáků je veletrh příležitostí poprvé se napřímo potkat s lidmi ze střední školy, na kterou by se případně chtěli hlásit. „Sice se dívají na školní webové stránky, Facebook nebo Instagram, ale teprve tady v Uffu poprvé vidí ze školy něco reálného,“ uvádí Petr Kejklíček, zástupce ředitele České lesnické akademie v Trutnově, uznávané školy s mnohaletou tradicí.

Nejde zdaleka jen o rozdávání propagačních letáčků nebo brožurek. Žádaná, a dá se říct, že už tradiční, je možnost si aspoň na část výuky „sáhnout“. Například lesárna předvádí unikátní výukovou pomůcku - špičkový simulátor harvestoru, nejmodernějšího těžebního stroje, který kácí, odvětvuje, rozřezává a ukládá strom. „Máme zkušenosti, že v Uffu zpravidla dojde k prvnímu osobnímu kontaktu s žáky. Většinou pak chtějí vědět o naší škole víc, a přijdou na dny otevřených dveří. Takže veletrh má pro nás velký smysl,“ přiznává Kejklíček.

Trutnovská zdravotnická škola zaujala mimo jiné praktickými ukázkami ošetřovatelství a také virtuální realitou, která umožňuje žákům unikátním způsobem zkoumat lidské tělo při výuce anatomie a somatologie. „Je pro nás důležité se nabízet a ukázat se. Snažíme se deváťákům a jejich rodičům podat první ucelené informace o naší škole, ukázat jim část výuky a pozvat je na dny otevřených dveří,“ říká Roman Hásek, ředitel Vyšší odborné školy zdravotnické, Střední zdravotnické školy a Obchodní akademie v Trutnově.

Prezentaci v Uffu využila zdrávka k představení dvou nových maturitních oborů. „Kromě praktické sestry a zdravotnického lycea je u nás nyní možné studovat také obory nutriční asistent a masér ve zdravotnictví,“ upozorňuje Hásek.

Nepřehlédnutelné jsou stánky Střední průmyslové školy v Trutnově. Jedno z prvních lákadel (obří hru tetris) umístila před Uffo. Uvnitř vystavila hned u vchodu elektrotechnické výrobky, které žáci vytváří při výuce nebo v rámci školních kroužků. „Máme tady například osciloskop, roboty, ale také model chytré domácnosti. Vystavujeme věci, které mohou žáky zaujmout a kterými dnes doslova žijí,“ tvrdí ředitel školy Vladislav Sauer.

Průmyslovka má stánek hned vedle respektovaných trutnovských firem Kasper, TE Connectivity a Vitesco Technologies, s kterými dlouhá léta spolupracuje při odborné výuce a kam po škole směřuje velká část absolventů za prací. „Chceme ukázat, že máme velmi dobré vztahy s rozhodujícími zaměstnavateli v regionu,“ vysvětluje Sauer.

Některé místní firmy jsou tradiční součástí hojně navštěvovaného trutnovského veletrhu. Se školami spolupracují dlouhá léta, vnímají je jako zásobárnu nových pracovníků. „Lidé se dělí na vítěze a poražené. Vítězové si sami určí vlastní osud a příběh. Poraženým jejich příběh někdo definuje. Všichni, kteří sem do Uffa dnes přišli, jsou vítězi, protože si volí vlastní budoucnost. Považuju tuhle příležitost za unikátní a je skvělé že existuje,“ chválí Lukáš Rosůlek, ředitel společnosti Vitesco Technologies.

Rovněž Ivan Adamec, poslanec, předseda sněmovního hospodářského výboru a bývalý dlouholetý trutnovský starosta považuje za klíčové, aby si mladí včas vybrali zaměstnání, které je bude bavit. „Každý z nás má nějaké možnosti a předpoklady pro určitě povolání. Tady je ta chvíle, kdy se dá správně vybrat, aby dítě netrpělo, aby ho to bavilo, aby se těšilo do praktického života. Není přece nic horšího, než když lidé dělají práci, která je nebaví,“ dodává Adamec.

Dvoudenní prezentaci škol a firem pořádá Krajská hospodářská komora. Součástí pátečního programu v Uffu byla také soutěže Talenty pro firmy a Nejlepší stánek školy, a rovněž přednášky a workshopy. Sobotní program trvá od 8 do 12 hodin.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek