Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

16°

Zítra

18°

Svátek má

Třídění jinak: Popelnice na plast a papír budou u každého rodinného domu

3. 10. 2022

Třídění jinak: Popelnice na plast a papír budou u každého rodinného domu 0 snímků
S nástupem roku 2023 spustí Trutnov další fázi odpadové revoluce. Nádoby na tříděný plast a papír už nebudou jen na sídlištích a v kontejnerových hnízdech, ale také u rodinných domů.

Radnice hodlá snížit množství nerecyklovatelného komunálního odpadu. Docílit toho chce mimo jiné vyšší mírou třídění. Aby to lidem usnadnila, přidá nádoby na plast a papír také k rodinným domům. „Pro spoustu občanů se třídění stane komfortnějším, s odpadem nebudou muset nikam chodit, protože budou mít nádoby umístěny přímo u svých domů,“ tvrdí trutnovský starosta Michal Rosa.

U rodinných domů tak mohou od 1. ledna stát až čtyři druhy popelnic. Černá (komunální odpad), hnědá (bioodpad), černá se žlutým víkem (plasty) a černá s modrým víkem (papír). Popeláři je budou vyvážet vždy ve stejný den v týdnu. „Pokud jsou lidé zvyklí, že černou popelnici připravují na pondělní svoz, budou na stejný den chystat k vyvezení i popelnice na plast a na papír,“ popisuje Vendula Kasperová, vedoucí odboru životního prostředí trutnovské radnice.

Popelnice na komunální odpad se nebudou vyvážet každý týden, ale pouze jednou za dva týdny. „Mám-li svozový den v pondělí, tak první pondělí bude vyvezen směsný odpad a bioodpad, druhé pondělí plast, třetí pondělí opět směsný odpad s bioodpadem a čtvrté pondělí papír. A takto se čtyřtýdenní cyklus bude neustále opakovat po celý rok,“ říká Kasperová.

Jak získat popelnice na plast a papír?
* Majitelé rodinných domů si je vyzvednou zdarma v sídle svozové společnosti Transport Trutnov (ulice V Aleji 131, na Bojišti).
* Obě nádoby budou bezplatně zapůjčeny po podpisu smlouvy o výpůjčce.
* Vyzvedávat si je lidé můžou ve všední dny od 8 do 15 hodin.

Nebudou ale popelnice s komunálním odpadem přeplněné, když se budou vyvážet jen jednou za dva týdny? Podle zkušeností z jiných měst ne. V černých popelnicích totiž dosud končí velké množství odpadu, který tam nepatří, hlavně plast a papír. Jakmile lidé víc třídí, objem komunálního odpadu klesá. Pak stačí svoz pouze každý druhý týden. „Když bude mít většina občanů nádobu na plast a papír hned vedle černé popelnice, odpadne důvod tyto komodity netřídit,“ vysvětluje Jiří Ticháček ze svozové společnosti Transport Trutnov.

Správné třídění přinese i ekonomický efekt. Ukládání komunálního odpadu na skládky je totiž čím dál dražší. Kdo nebude snižovat jeho produkci, bude platit mnohem vyšší cenu než dosud.

Systém Door to Door (ode dveří ke dveřím) Trutnov zavádí pouze u rodinných domů. Pro sídliště se frekvence svozu černých kontejnerů nemění. Kde to jen bude možné, přidá město další kontejnery na separovaný odpad, aby i lidé v panelácích a bytových domech mohli třídit komfortněji.

 čtěte také:  Trutnov chce lidem usnadnit třídění odpadů


Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Město Trutnov