Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

U Voletin roste díky dětem první český Les Čtení pomáhá

15. 10. 2022

U Voletin roste díky dětem první český Les Čtení pomáhá 0 snímků
Za každou přečtenou knihu o přírodě se v lese vysadí dva nové stromky. Taková je jednoduše řečeno základní myšlenka projektu Čtení pomáhá přírodě, který na jaře letošního roku vzešel z etablovaného projektu Čtení pomáhá. Dětem se podařilo načíst již přes 5 000 stromků a první vlna jejich sázení proběhla tento týden od středy do pátka ve Voletinách u Trutnova, kde se práce ujmuli studenti České lesnické akademie Trutnov, která na projektu spolupracuje.

Princip projektu vychází z podstaty klasického Čtení pomáhá, které chce originální cestou motivovat děti ke čtení a současně jim ukázat, jak důležitá je pomoc potřebným. „Za každý přečtený titul ze seznamu Čtení pomáhá získá dětský čtenář 50 korun. Peníze si však nenechává pro sebe, ale věnuje je na dobročinnou aktivitu. Na výběr má vždy z deseti různých charitativních projektů,“ vysvětluje autor a donátor Čtení pomáhá Martin Roman.

Za jednu knihu dva stromy do lesa

Sonda Čtení pomáhá zjistila, že pro české děti a dospívající hraje příroda významnou roli, ale každý šestý dotázaný měl pocit, že nemá dostatek informací o tom, jak přírodu chránit. A tak tvůrci projektu rozhodli spojit síly s největším českým dřevostavitelem RD Rýmařov a odstartovali novou iniciativu Čtení pomáhá přírodě. Jejím cílem je nenásilnou formou edukovat naše děti v otázkách souvisejících s přírodou, jejími potřebami, ochranou či historickým vývojem a nabídnout jim knihu jako vhodný zdroj informací, který hravě obstojí v porovnání s internetem a televizí.

„Líbí se mi hravost tohoto projektu a propojení s naší společností mi dává velký smysl. My stavíme domy ze dřeva a díky dětem ho zase můžeme lesu vracet,“ uvedla marketinková ředitelka RD Rýmařov Dana Kryńská s tím, že společnost za každou přečtenou knihu o přírodě ještě nechá vysadit dva stromky.

O Čtení pomáhá

Projekt Čtení pomáhá vznikl v roce 2011. Motivuje děti ke čtení a zároveň jim umožňuje podílet se na charitativní činnosti. Mladí jsou za četbu knih a správné zodpovězení kvízových otázek odměnění kreditem 50 korun, který však nezískávají pro sebe, ale věnují ji dobročinným organizacím. Každý rok se tak těmto charitám rozdělí až 10 miliónů korun. Stačí se zaregistrovat na stránkách projektu a vybrat si některý z titulů ze seznamu četby. Do Čtení pomáhá je zaregistrováno přes 290 tisíc dětí, kterým se za celou dobu jeho fungování podařilo rozdělit mezi téměř 600 dobročinných aktivit více než 56 miliónů korun. Iniciátorem a donátorem projektu je Martin Roman.

www.ctenipomaha.cz

Sázení zahájeno

Na sázení stromků si RD Rýmařov domluvil spolupráci s Českou lesnickou akademií Trutnov. „Jsem rád, že se naše škola může podílet na tomto projektu, který mě zaujal hned, jak jsem se o něm dozvěděl. Spojuje totiž vzdělanost, přírodu, knihy a lidi samotné. Je to další část skládačky, která může prohloubit znalosti dětí o přírodě a jejích procesech, které jsou někdy velmi složité. Čím víc jim budou rozumět, tím lépe budou chápat, co potřebuje a jak jí pomoci. A to je pro budoucnost nás všech velkou nadějí,“ uvedl ředitel trutnovské lesárny Miloš Pochobradský.

Nový les vzniká ve školním polesí u Voletin, kde v uplynulých dnech v rámci své praxe studenti druhého ročníku oboru Lesnictví vysadili přes 5000 sazenic smrku ztepilého a dubu letního. „Vybrali jsme tuto oblast, protože je nejvíce zasažená kůrovcovou kalamitou a je tady spoustu ploch, které potřebujeme restartovat a zalesnit. Navíc se to i hodí, protože zde přetvořujeme smrkové monokultury na lesy přírodě blízké,“ poukázal ředitel školy, že v okolních lokalitách vysazují například také buky, javory, olše…

Za které knihy roste les

Knihy ve Čtení pomáhá přírodě jsou rozdělené podle náročnosti do třech věkových kategorií: 1. až 5. třída základních škol, 6. – 9. třída základních škol a střední školy. Nejvíce čteným titulem je Co drží Měsíc na obloze od Michaela Bückera následovaný Tajuplným světem virů a bakterií od Karstena Brensinga a Katrin Linkeové a Citovým světem zvířat od Petera Wohllebena.

(bog, tz-iče)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek