Úterý

25. června 2024

Nyní

22°

Zítra

26°

Svátek má

Vlaky, parníky, ponorka, vzducholoď. Unikát ukazuje dopravu před sto lety

27. 10. 2022

Vlaky, parníky, ponorka, vzducholoď. Unikát ukazuje dopravu před sto lety 0 snímků
Fascinují vás časy, kdy se odehrávala revoluce v dopravě? Pak si nenechte ujít železničářsko-modelářskou výstavu ve školní tělocvičně na Frimlovce. Hlavním tahákem je totiž zhruba dvacet metrů dlouhé kolejiště z německého Radebeulu.

Do velkého modelu autoři vměstnali téměř vše, co bylo před sto lety možné spojovat s dopravou. Například vlaky, koleje a nádraží, včetně železničních tunelů a viaduktů. Silnice s auty a autobusy. Trajektový přístav s parníky a ponorkami. A také hangár se vzducholodí.

Vše, co může, se v modelu hýbe. Jako ve skutečnosti. A nejen drážní soupravy na kolejích. Také automobily přejíždějí z místa na místo. V přístavu je živo, lodě odplouvají a připlouvají. Speciální výtah zvedá říční lodě, aby mohly proplout kanálem. V pohybu z haly ven a zpět je i obří Zeppelin. Jen ponorka v klidu kotví v přístavu. „Ukazujeme nejen železnici jako dopravní prostředek, ale i dobové novinky v leteckém a lodním provozu,“ uvádí stavitel modelu Lorenz Kästner.

Inspiraci s kolegou Stephanem Lehmannem čerpali ve skutečnosti. Například v přístavu Sassnitz v Baltském moři, u lodního výtahu Henrichenburg na kanálu Dortmund-Ems nebo u železničního tunelu v Litoměřicích. Z modelů skutečných staveb sestavili smyšlený, ale atraktivní model kolejiště. „Pracujeme na něm asi deset let, možná víc,“ přiznává Lorenz Kästner. „Je to unikátní model. Velikostí, i tím, co v něm je. Oprávněně přitahuje pozornost návštěvníků,“ říká předseda trutnovských železničních modelářů Jiří Novotný.

Hitem jsou také exponáty mimořádně zručného a trpělivého modeláře Huberta Gehlerta ze Saského Plavna v Německu. V láhvích dokáže vytvořit miniaturní nádraží, skokanský areál, miniaturní parní stroj a jiné zajímavosti. „Většina vystavených modelů je funkční,“ říká muž, který se neobvyklému koníčku věnuje od roku 2000. O jeho šikovnosti mimo jiné svědčí i to, že dokáže model sestavit i v půldecové lahvičce od alkoholu.

Kromě německých a rakouských modelářů přijeli vystavovat do Trutnova také z Jičína, Hradce Králové nebo České Skalice. „Máme tu osmnáct vystavovatelů,“ spočítal Jiří Novotný. Pořadatelský spolek tradičně vystavil obří desetimetrové kolejiště ve tvaru L, a to v obvyklé podobě, ačkoliv původně plánoval, že ukáže některé novinky. „Je to téměř připravené, předělává se ale ještě elektrika. Tak snad příští rok,“ tvrdí Novotný.

Zakladatel trutnovského železničního modelářství Jiří Beran vystavil ve vitrínách svého oblíbeného Krakonoše. Tedy vagóny s logem známého trutnovského pivovaru, které sice nikdy ve skutečnosti nejezdily, protože pivovar železniční vozy nevlastní, ale o to větší jsou sběratelskou raritou.

Kromě německých a rakouských modelářů přijeli do Trutnova také z Jičína, Hradce Králové nebo České Skalice. „Máme tu osmnáct vystavovatelů,“ dodává Jiří Novotný z Klubu železničních modelářů v Trutnově.

Výstava železničních modelů a kolejišť s mezinárodní účastí potrvá až do neděle. V tělocvičně Základní školy Rudolfa Frimla je přístupná vždy od 9 do 18 hodin, v neděli skončí už v 16 hodin.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek