Pondělí

22. července 2024

Nyní

24°

Zítra

24°

Svátek má

Zemřel Jiří Havel, mistr krajinářské fotografie a držitel Kulturní ceny

28. 10. 2022

page.Name
Ve věku 91 let zemřel trutnovský fotograf Jiří Havel. Proslul jako vynikající autor krajinářských snímků a především jako dvorní fotograf Krkonoš. V roce 1997 dostal Kulturní cenu města Trutnova.

Informaci o Havlově úmrtí dnes potvrdil redakci Trutnovinek Ctibor Košťál, místopředseda zdejšího fotoklubu KDÚ (každé druhé úterý - perioda scházení jeho členů). Havel byl nejstarším členem spolku. „Je to pro nás obrovská ztráta, fotograficky i lidsky. Byl to velký kamarád a učitel. Měli jsme ho moc rádi, bude nám chybět,“ uvedl Košťál.

Jiří Havel se narodil 9. dubna 1931 v Horní Branné. Gymnázium absolvoval ve Vrchlabí. Z politických důvodů se dlouho nemohl dostat na vysokou školu. Nakonec vystudoval Vysokou školu železniční, stavební fakultu v Praze. Pracoval na Traťové distanci v Trutnově, deset let vykonával investorský dozor na stavbě lanovky Janské Lázně - Černá hora.

Od roku 1980 byl fotografem na volné noze. Fotografické vzdělání ale neměl. „Jsem samouk, kterému se však podařilo změnit koníčka v povolání,“ opakoval v rozhovorech. Přiznal zároveň, že mu chvíli trvalo, než se naučil fotografovat. „Zpočátku nebylo nikoho, kdo by mi poradil, žádné fotografické učebnice ani příručky s krajinářskou fotografií neexistovaly. Tápal jsem v technice, výtvarném vyjádření, nevěděl jsem co fotografovat, ani jak.“

Stal se nejvěhlasnějším fotografem Krkonoš. Znal je dokonale. Dokázal unikátním způsobem zachytit jejich krásu. Květiny, stromy, potoky, vodopády, to vše na jeho snímcích působí magickým dojmem.

„Jeho fotografie Dvorského lesa na vrcholové partii Rýchor, zachycující cyklicky nejen roční proměny tohoto až pohádkového lesa, ale i detaily tvarů a polocelky stromů, prolínající se v několika plánech, jsou bránou do říše fantazie,“ napsal o Havlově tvorbě Jan Pohribný, prezident Asociace profesionálních fotografů.

Havel měl rád přírodu a cestování, takže hory fotografoval po celém světě (Alpy, Kavkaz, Andy, Himaláj - zvěčnil i horu Mount Everest). Ztvárnil také přírodu národních parků v Africe, USA, Patagonii či Austrálii. Vydal 23 obrazových knih a publikací. Jeho snímky jsou známé z časopisů a kalendářů. Pravidelně vystavoval doma i v zahraničí. Jednu z posledních velkých autorských expozic měl v nově se rodící Galerii současného umění EPO1 v Trutnově-Poříčí.

Jiří Havel byl členem Svazu výtvarných umělců, později Unie výtvarných umělců a Asociace fotografů ČR. V roce 1997 se stal jako první fotograf držitelem Kulturní ceny města Trutnova.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek