Neděle

16. června 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Klaus navštívil Šafaříka. Politiku jsme výjimečně neprobírali, říká předseda

22. 8. 2022

Klaus navštívil Šafaříka. Politiku jsme výjimečně neprobírali, říká předseda 0 snímků
Bylo to podobné, jako před sedmi lety. Krátký telefonát, rychlá domluva a za pár hodin byl bývalý prezident Václav Klaus v Trutnově. Přijel na soukromou návštěvu za předsedou trutnovského Klubu seniorů Miroslavem Šafaříkem.

Stalo se to už podruhé. První prezidentskou návštěvu přivítal Šafařík v roce 2015 (tehdy ještě s manželkou Olgou) doma na Kryblici. Nyní za ním Klaus přijel do Domova pro seniory na Červeném kopci. „Moc mě to potěšilo, moc si toho vážím,“ přiznal dlouholetý šéf klubu seniorů.

Právě veřejné klubové schůze v roce 2005 se prezident zúčastnil. Obdržel tehdy v Trutnově čestné členství klubu a od té doby si Šafařík s Klausem pravidelně dopisují a telefonují. „Pan prezident mi potvrdil, že jsem jediný Trutnovan, kterého navštívil v soukromí. A dokonce opakovaně,“ pochlubil se pětadevadesátiletý senior.

Přestože v minulosti byla námětem jejich diskusí a rozhovorů převážně politika, tentokrát se oblíbenému tématu vyhnuli. „Politiku jsme výjimečně neprobírali. Přivezl mi ale tři knihy. Jednu napsal o válce na Ukrajině, druhá jsou jeho odpovědi na otázky redaktora Xavera a třetí je od Jiřího Weigla, ke které Klaus napsal předmluvu,“ uvedl Šafařík.

V závěru hodinové návštěvy se s Klausem domluvili, že by se mohl do Trutnova brzy vrátit, a to jako host na veřejnou besedu pořádanou Klubem seniorů. „Zdraví už mi sice tolik neslouží, ale debatu snad ještě zvládneme. Možná ji uděláme jako za starých časů v sále městského úřadu,“ dodal Miroslav Šafařík.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek