Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

18°

Zítra

25°

Svátek má

Nové zábradlí a rekonstrukce pěšiny. Kostelní stezku čeká oprava za milion

3. 8. 2022

page.Name
Stezka pod kostelem Narození Panny Marie v Trutnově, spojující Farskou ulici s Vodní, se dočká kompletní opravy. Nové zábradlí a rekonstrukci pěšiny chce trutnovská radnice stihnout do konce srpna.

Stezku dlouhou přibližně 140 metrů lidé často využívají jako zkratku z historického centra města směrem na Malé náměstí a k řece Úpě, díky které se vyhnou frekventované pěší zóně. Její současný stav byl již nevyhovující. „Stezka je stará už více jak 20 let, tehdy byla obnovena po několika desetiletích, kdy se po ní nesmělo chodit. Já jsem moc rád, že se k rekonstrukci přistoupilo, protože je mezi lidmi velmi oblíbená a používaná. Kostelní stezka má navíc svou zvláštní příjemnou atmosféru,“ říká k opravě trutnovský místostarosta Tomáš Hendrych.

Město zde vymění kompletně všechny dřevěné prvky zábradlí a část dožilých zkorodovaných sloupků. Ty, co jsou ještě v pořádku, ošetří a natře. „Opravíme také mlatové chodníky, včetně rozpadlých konstrukčních vrstev, a žulový dlážděný žlab. Dále vyměníme již nevyhovující pískovcové schody a abychom zabránili vodní erozi, dobudujeme příčné kostkové pruhy,“ popisuje průběh opravy Vlastimil Grof z Odboru rozvoje MěÚ Trutnov.

Oprava Kostelní stezky vyjde zhruba na 1 milion korun. Práce provedou Technické služby Trutnov, které by měly mít hotovo do konce srpna. „Stezka bude s omezením průchozí, ovšem dle postupu prací nastanou dny, kdy ji pro pěší budeme muset úplně uzavřít,“ tvrdí Vlastimil Grof a dodává, že jde o poměrně složitou a časově náročnou opravu v prudším terénu, protože půjde převážně o ruční práce za použití jen miniaturní techniky.

(bog, tz-mdě)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Michaela Dědková