Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

11°

Svátek má

Ranní jóga v Trutnově aneb Cvičení, které vás naladí na celý den!

30. 8. 2022 Komerční sdělení

page.Name
Už dlouho ji láká mít svoje lekce jógy i v Trutnově. Zároveň je jejím snem živit se jógou, a tak k tomu postupně podniká určité kroky. Kateřina Švecová ze Rtyně v Podkrkonoší už tři roky vede lekce jógy v Úpici, kde má tři odpolední skupinky. Od září chystá novinku, kdy lekce nabídne také Trutnovákům, a navíc od října plánuje cvičit ještě v Červeném Kostelci.

Kačko, jak ses dostala k józe a proč vlastně cvičíš?
Začala jsem chodit na jógu v Trutnově k úžasné Alence Heringové asi před osmnácti lety. Nejdříve jen proto, abych se trochu hýbala a jako kompenzaci k sedavému zaměstnání u počítače. Postupně jsem si však jógu se všemi jejími aspekty zamilovala a zjistila, že nejde jen o fyzické cvičení, ale že mi pomáhá zvládat třeba i stresové situace a určitě omlazuje. (usmívá se)

Proč jsi začala dělat jógu profesionálně?
Chtěla jsem v práci nabídnout „ofis jógu“ – jednoduché krátké cvičení v kanceláři. A chtěla jsem to dělat pořádně, takže jsem absolvovala kurz cvičitele jógy. Mám 200 hodin dle ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a pak se naskytla možnost mít lekce u nás ve Rtyni. Moc mě bavilo a baví předávat dál to, co mi funguje, a pomáhat i dalším lidem třeba s bolestmi zad. Mám pozitivní ohlasy, a to mě motivuje pokračovat.

Jaký typ jógy cvičíš?
Cvičím integrální klasickou pomalou jógu s prvky energetických a dechových cvičení, vždy v souladu se skupinou, která se sejde. Ve skupinách pro ženy přidávám i prvky hormonální jógy. Dbám na dodržování desatera Jama a Nijama dle Patandžaliho osmidílné stezky, takže důležité je například cvičit vždy v souladu se svým dechem a aktuálními možnostmi svého těla. Nečekejte žádný sprint, ale zapotíme se, protáhneme a posilujeme taky. Přes léto cvičíme i venku a mám za sebou dvě úspěšné jógové víkendovky.

Proč ses v Trutnově rozhodla pro ranní lekce a pro koho jsou určeny?
Ranní lekce mě lákají dlouho. Sama každé ráno cvičím aspoň chvilku, ranní cvičení nás nádherně naladí na celý den a ve skupině je to ještě mnohem lepší. Moje lekce jsou určeny pro každého. (usmívá se) Tedy asi ne úplně pro děti, dětskou jógu v repertoáru nemám a zatím ji neplánuji.

Jaké jsou tvé další plány v oblasti jógy?
Chci se dál vzdělávat a nabídnout jógu i pro lidi s omezením, takže mám před sebou další kurz -„zdravotní tělesná výchova“.

Co bys chtěla vzkázat čtenářům a svým potencionálním jogínkám a jogínům?
Pokud vás lákají ranní lekce jógy, přijďte to vyzkoušet už 12. září do Hotelu Patria. Těším se na vás!