Úterý

16. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Srpnové čtení o cestování na pionýrech, trenérech, Artu Kusu a nečekaném objevu

1. 8. 2022

page.Name
Prázdniny se dnes přehouply do svojí druhé poloviny, což také znamená, že první den nového měsíce vychází i nové číslo magazínu Trutnovinky. Srpnové vydání jsme poskládali na 32 stránek a při listování zjistíte, že se jedná o docela pestré číslo.

Hlavní rozhovor je s dvojicí cestovatelů, jimiž jsou otec a syn Pušovi. Dvaapadesátiletý Richard a třicetiletý Michal po dvou letech znovu cestovali na pionýrech Evropou. Z Trutnova na Korsiku a zpět ujeli téměř 3500 kilometrů na těchto legendárních malých motocyklech.

„Když jsme dojeli nahoru na Grossglockner, tak nám aplaudovali všichni motorkáři, co tam byli. Tleskali a hvízdali. Ocenili, že jsme to vyjeli,“ popisoval část cesty syn Michal. „Oni tam dorazili na tisícovkách a moderních motocyklech, pod padesát koní tam nikdo motorku neměl. Jenom my!“ dodal táta Richard.

Editorial

Pincek versus škodovka

Na dovolenou můžeme cestovat mnoha dopravními prostředky. Já jel letos k moři škodovkou. Klimatizovanou, s tempomatem, automatickým nouzovým brzděním a šestistupňovou převodovkou. Podle očekávání byla třicetistupňová vedra, takže klimatizace se hodila. Další vymoženosti moderního auta už se tolik využít nedaly. V koloně jsme se po dálnici mnohdy ploužili sotva stovkou. Plyn, brzda, plyn, brzda, pozor, dokonce úplně stojíme! Pak zase plyn, brzda, plyn, brzda... Stotřicítkou jsme jeli až
těsně před cílem našeho jadranského putování. Nervozita u mě byla chvílemi značná. Lamentoval jsem hodně a hlasitě.

Ve stejnou dobu se přesouvali z Česka na Korsiku dva nadšenci z Trutnova. Na retro motocyklech
Pionýr a tempem, které by většina řidičů označila za hlemýždí. Po okreskách, kterým já se vyhýbal. Jen se třemi rychlostními stupni. Občas něco opravili nebo svařili. Ale jinak klid a pohoda. Jeli pomalu a s úsměvem na rtech. Jak je to možné?

Pavel Cajthaml


V dalších článcích a rozhovorech se například dozvíte novinky z fotbalového klubu v Trutnově, kde došlo k jedné velké změně. Po deseti letech u divizního týmu skončil Miloš Dvořák, kterého nahradil Vladimír Marks. „
Žádná revoluce se ale určitě nekoná. Říkám to všem stále dokola a budu to říkat dál. Budu se snažit pokračovat a navázat na práci, kterou tu odváděl posledních deset let Milda Dvořák,“ prohlásil nový kouč.

Ze sportovního prostředí vám přineseme ještě ohlédnutí za desátým ročníkem Kasper Trutnovských kempů.

A jelikož je srpen, tak v magazínu nesmí chybět pozvánka na fesťák. Areál Bojiště ožije „novým“ Artu Kusem už počtvrté. O letošním programu jsme si povídali s hlavním pořadatelem Romanem Dorňákem. Do kulturní sféry jsme pak zamířili ještě prostřednictvím rozhovoru s ředitelem Uffa Liborem Kasíkem.

Kde je vůle, je i cesta. To je zase titulek u interview se starostou Pilníkova Josefem Červeným, který se stal hlavním iniciátorem sbírky na záchranu tamního kostela. A na zajímavý článek o historii narazíte, až budete číst o nečekaném objevu ve vile továrníka Walzela (dnešní azylový dům pod křídly organizace Most k životu), která sto let ukrývala obálku se vzkazem.

Samozřejmě nechybí ani tradiční rubriky, které vycházejí ve spolupráci s Muzeem Podkrkonoší. Proměny Trutnova přinášejí už 257. díl, který svou pozornost upřel na kopec „Jačberk“. Víte, kde se v Trutnově nachází?

Díky za přízeň a přejeme hezké čtení!

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz