Středa

24. července 2024

Nyní

16°

Zítra

13°

Svátek má

Vila továrníka Walzela sto let ukrývala obálku se vzkazem

23. 8. 2022

Vila továrníka Walzela sto let  ukrývala obálku se vzkazem 6 snímků
Třeba o něm víte, možná jste si ho dosud pořádně nevšimli. Dům v trutnovské Šikmé ulici. Je trochu skrytý za stromy, takže není tak nápadný. Aktuálně slouží coby azylový dům pod křídly organizace Most k životu Trutnov. Před více než sto lety ho ale postavil významný zdejší továrník Maxmilian Walzel.

O lnářské dynastii Walzelů je v archivech a dobových kronikách informací dost. O vile, která jim patřila, ale informace chybí. Aspoň nepatrnou část její historie odkryla obálka, kterou před několika týdny náhodně našly v jejích útrobách děti. Hrály si totiž tak vášnivě, až rozbily část původní dřevěné vestavěné skříně. „Vlezly do ní a našly šňůrku. Když za ni zatáhly, spadla jim do rukou obálka. Bohužel ji roztrhly, ale služba si toho naštěstí včas všimla a poklad zachránila,“ říká Monika Hillebrandová, ředitelka Mostu k životu Trutnov.

V dopisní obálce s pečetí byla podobizna někdejšího trutnovského továrníka Maxmiliana rytíře Walzela a jeho pracovní vizitka. A rovněž snímek jeho syna Clemense a z druhé strany na něm ručně napsaný dopis v němčině: „Tato fotografie ukazuje mého syna Clemense, kterému jsem pro lásku k němu postavil tento dům. Nemohl ho už obývat, protože zemřel po svém návratu ze světové války 30. ledna 1919 v Poříčí v důsledku malárie, kterou se nakazil v Rumunsku. Bylo to od srdce dobré dítě. Maxmilian rytíř Walzel.“

Jak potvrdili historici, jde o unikátní dobový záznam o vile, která byla stavěna v Poříčí mezi lety 1913 až 1920. Zatímco Walzelovy textilní podniky byly po roce 1945 znárodněny a jejich následovník  Texlen už zanikl, pohledná vila obklopená parkem stojí v Trutnově dodnes. Má stále ještě původní interiér, například hned ve vstupní hale zaujmou dobový krb a zdobené obložení. „Chtěla bych, aby příběh vily někdo dokázal vypátrat a sepsat. Určitě bude zajímavý,“ myslí si Hillebrandová.

Inspirací by mohla být sousedská slavnost Otevřená zahrada, kterou Most k životu Trutnov chystá na čtvrtek 25. srpna. Na programu jsou kromě koncertů kapel Slzy a MyBand!, divadelní pohádky O Červené Karkulce a dětských atrakcí s výtvarnými dílnami také komentované prohlídky azylového domu. „Zveme všechny zájemce. Pro veřejnost to může být atraktivní prohlídka jinak nepřístupných prostor a pro historiky nebo studenty historie námět na zajímavé téma,“ dodává Monika Hillebrandová. Slavnost začne v 15 hodin.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz