Neděle

16. června 2024

Nyní

13°

Zítra

13°

Svátek má

Babí bude mít kanalizaci, opravenou silnici a chodník

19. 2. 2022

page.Name
Na cestě z Trutnova do Žacléře bude v následujících měsících a letech panovat čilý stavební ruch. V plánu je nejen rekonstrukce silnice mezi oběma městy, ale v části Babí se navíc chystá položení nové kanalizace a vybudování chodníku.

Cestáři chtějí ještě letos opravit zhruba 3,7 kilometrů dlouhý úsek asfaltky mezi Prkenným Dolem a okrajem trutnovské městské části Babí. Začít mají v dubnu, skončit v říjnu. Bohužel, práce neumožní ani částečný průjezd dopravy. Silnice proto bude dočasně úplně uzavřená.

Je to ale příležitost pro stavbu kanalizace. „Jelikož přes Babí nebude letos projíždět tak hustá doprava, jde o ideální načasování, kdy tam začít budovat novou kanalizační síť,“ potvrdil trutnovský místostarosta Tomáš Hendrych.

Vodohospodářská firma VaK Trutnov odhaduje, že pokládání kanalizace potrvá tři roky. Stát bude asi 83 milionů korun bez DPH. Připojit se může stovka domů. „Občané se budou moci napojit po úřední kolaudaci a uvedení do řádného provozu, předpokládáme po říjnu 2024,“ řekl ředitel společnosti Josef Moravec.

Až bude kanalizace hotová, spustí silničáři opravu vozovky přes Babí. Město ve stejnou dobu postaví vedle ní nový chodník. „Je logické obě akce časově spojit, ovšem vše závisí na místních občanech,“ uvedl trutnovský starosta Michal Rosa.

Radnice má souhlasy od asi 90 procent vlastníků dotčených pozemků. Jenže to k zahájení stavebního řízení nestačí. „Usilovně pracujeme na získání zbývajících souhlasů, bez nich nemůžeme v realizaci záměru pokračovat. Rádi bychom se se všemi vlastníky dohodli a výstavbu chodníku úspěšně dokončili," upřesnil Rosa.

Co, kdy a jak

(předpokládaný vývoj)

rok 2022
v trutnovské městské části Babí začne stavba kanalizace
mezi Prkenným Dolem a Babím dojde k opravě vozovky

rok 2023
na Babí se pracovat nebude, aby současně nebyla omezena doprava
na obou silnicích z Trutnova do Žacléře. V plánu jsou opravy „Bernartické“

roky 2024 a 2025
dokončení kanalizace na Babí, oprava tamní vozovky a vybudování nového chodníku

Chodník pro Babí je v plánech radnice od roku 2015. Má vést po levé straně silnice ve směru od Trutnova ke Stachelbergu. Široký bude metr a půl, o délce zatím není rozhodnuto. „V ideálním případě, při souhlasech všech vlastníků, bude délka chodníku činit 2,15 kilometru,“ sdělila mluvčí trutnovské radnice Michaela Dědková. Chodník včetně dešťové kanalizace má stát asi 25 milionů korun.

Důvodem pro stavbu chodníku je bezpečnost pěších. "Momentálně v Babí není žádný chodník. Jsme si vědomi, že frekvence dopravy se stále zvyšuje. Záleží nám na bezpečnosti našich občanů a snažíme se situaci vyřešit,“ řekl starosta.

Nedávno se i kvůli tomu sešel s hejtmanem Královéhradeckého kraje Martinem Červíčkem se členy Spolku občanů Babí. „Ujistili jsme se, že společná investice kraje, jenž bude rekonstruovat vozovku a města, která plní chybějící chodník, nepřestává být naší prioritou,“ dodal Michal Rosa.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: CBS nakladatelství