Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

18°

Zítra

25°

Svátek má

Cíl je jednoduchý: Mít moderní nemocnici i v Trutnově, říká hejtman

11. 2. 2022

Cíl je jednoduchý: Mít moderní nemocnici i v Trutnově, říká hejtman 0 snímků
Investuje se jinde a na trutnovskou nemocnici se zapomíná! Tak se dají stručně popsat obavy místních lidí z posledních let. Situace se ale mění. Kraj, který je vlastníkem špitálu, pošle během pěti let stamiliony korun. „Zdejší nemocnice si zaslouží investice co nejdříve,“ ujistil hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček na závěr středeční návštěvy v Trutnově.

S trutnovským starostou Michalem Rosou a ředitelem nemocnice Miroslavem Procházkou se setkal přímo v areálu nemocnice. Potvrdil přitom, že kraj počítá s výstavbou nových laboratoří (za 280 milionů korun), urgentního příjmu (160 milionů) a parkovacího domu (160 milionů).

Jaké máte pocity z jednání?
Výborné! Jsem v trutnovské nemocnici asi počtvrté. Vnímám, že si zaslouží investice, které by vedly k modernizaci. A není to jen o třech záměrech, jako jsou nové laboratoře, urgentní příjem a parkovací dům, ale i o modernizaci dalších oddělení. Cíl je jednoduchý, mít moderní nemocnici i v Trutnově.

Trutnované se domnívají, že se dosud na zdejší nemocnici trochu zapomínalo, že byl upřednostňován Náchod. Máte podobný pocit?
Ne. Samozřejmě, náchodská nemocnice je hodně vidět. Po dlouhé době se tam udělala první etapa, která přinesla výstavbu dvou objektů. Připomenu: jičínská nemocnice se už druhým rokem modernizuje, výstavba jednoho velkého areálu - 650 milionů korun. Rozjeli jsme projektovou přípravu na výstavbu rychnovské nemocnice - přes 850 milionů. Sály dvorské nemocnice budou stát 100 milionů. Dáváme do zdravotnictví obrovské peníze podle toho, jak máme jednotlivé záměry připravené. Nelze říct, že se něco upřednostnilo a něco ne. Prostě přichází to v čase, a jako náchodská nemocnice čekala deset let, přišla na řadu a udělala se tam modernizace, tak nyní budou přicházet další investiční záměry.

Jak budou investice finančně kryté?
To je vždy nejtěžší otázka. Měl jsem opakovaná sezení s náměstky pro investice a ekonomiku. Bavíme se o investicích ve střednědobém plánu. Pracujeme s předpokládanými příjmy. Před rokem jsme si vzali úvěr jednu miliardu korun. Peníze jsme chtěli použít do zdravotnictví a sociální péče. Je to plánované. Akorát musíme, s ohledem na vývoj cen a podobně, dát ty záležitosti do jednotlivých roků a říct si, jestli na ně seženeme ještě například dotační peníze. Záměry se rozbíhají i projektově, počítáme s nimi a budeme je chtít realizovat, pokud všechny předpoklady z hlediska získání peněz budou správné.

Laboratoře, urgentní příjem, parkovací dům. Kraj vloží do špitálu 600 milionů
Do trutnovské nemocnice by měly v nejbližších letech přitéct stovky milionů korun. Kromě už rozjeté stavby laboratoří jsou totiž v plánu ještě další dvě důležité novinky - stavba parkovacího domu a urgentního příjmu. Potvrdil to hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček. Podle trutnovského starosty Michala Rosy takové investice vyvracejí obavy o budoucnost špitálu. Více čtěte ZDE.

Jste spokojený s fungováním trutnovské nemocnice?
Musím poděkovat zdravotníkům, a to ve všech nemocnicích Královéhradeckého kraje, za to, jak pečují o pacienty. A to nejen v souvislosti s covidem. Práce zdravotníků obecně si zaslouží absolutorium.

Nedávno jste provedli změny ve zdravotnickém holdingu. Proč?
Byly zaměřené především na management, způsob řízení a odpovědnost jednotlivých subjektů v krajském zdravotnictví. Dlouhodobě jsem byl nespokojený s tím, že jsme jako politici nenesli přímou odpovědnost za to, jak funguje zdravotnický holding. Měl jsem také dojem, že holding neúplně dobře koučuje jednotlivé nemocnice, a odpovědnost se ztrácí mezi nemocnicí, holdingem a politiky ve vedení kraje. Změny vedly k tomu, že jsme odpovědnost provázali. Kromě ředitelů a lidí v představenstvu holdingu jsme do procesu řízení a odpovědnosti zapojili i politiky.

Nenastanou se změnami ve vedení holdingu také změny ve vedení trutnovské nemocnice?
Máme nového šéfa holdingu, poskládali jsme nové představenstvo, v němž už nejsou ředitelé nemocnic. Ti zůstali v představenstvech svých nemocnic. Nevzali jsme jim ani jednu kompetenci a naopak jsme řekli: Vy jste ředitelé, odpovídáte za nemocnici a máte k tomu všechny kompetence. Holding bude ten, který bude korigovat a koučovat činnost celého krajského zdravotnictví. V jednotlivých správních radách na to bude dohlížet i politická reprezentace, která za to nese také odpovědnost. Schvalujeme miliardové částky do investic, každý rok doplňujeme finance do zdravotní péče, z tohoto pohledu je odpovědnost kraje za krajské zdravotnictví obrovská. Měla by se naplnit i tím, jak lidé budou v jednotlivých dozorčích radách fungovat.

Budete mít dost zdravotnického personálu?
Nedostatek zdravotnického personálu je dnes ve všech nemocnicích v České republice, náš kraj nevyjímaje. Moc si vážím ředitelů nemocnic, že se snažíme hledat řešení proto, abychom měli dost lékařů a sester. Není to jen o tom, co dnes můžete sehnat, ale je to i o vzdělávání. Máme v kraji tři střední školy, kde se připravuje střední zdravotnický personál, rozšiřovali jsme dokonce kapacity. Děláme všechno proto, aby tady do budoucna bylo zdravotnického personálu co nejvíce. Je to ale také o optimalizaci, efektivitě a myslím, že nás čeká velká debata o tom, jakým způsobem budeme mít například poskládané jednotlivé obory v nemocnicích a jakým způsobem stabilizovat zdravotnický personál. Vše se dělá proto, abychom měli dost lékařů a sester.

 čtěte také: Jsem rád, že budoucnost špitálu vypadá lépe


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Vizualizace: Královéhradecký kraj
Foto: Dušan Mihalečko, Pavel Cajthaml a Michal Bogáň