Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

18°

Zítra

20°

Svátek má

Co a kdy udělat na Zelené louce? Napovědět má průzkum mezi obyvateli

17. 2. 2022

page.Name
Bydlíte na Zelené louce? Tak to brzy najdete ve schránce papírový dotazník. Možná vás někdo osloví osobně. Anebo se vyjádříte přímo na webu města. K čemu? K rozvoji nejlidnatějšího trutnovského sídliště. Radnice chce totiž nápady na oživení a modernizaci čerpat také přímo u místních obyvatel.

Řešit se má veřejný prostor - tedy vše, co je mezi budovami. A rozhodně nemá jít jen o nějaké kosmetické úpravy. Naopak! Nápadům se meze nekladou. Cíl je jasný: Vybrat ty „nej“ a udělat díky nim život v obří panelové čtvrti příjemnější.

„Chceme, aby lidé na Zelence bydleli rádi a aby patřila mezi vyhledávané lokality s dostačující vybaveností. Rádi bychom například využili potenciál sídliště, které je z obou stran obklopeno přírodou,“ vysvětluje trutnovský starosta Michal Rosa.

Odstartovat postupnou přeměnu Zelené louky v moderní rezidenční oblast mohou lidé, kteří na sídlišti bydlí. Než se totiž radnice pustí do tzv. revitalizace, udělá si průzkum. Má se dřív řešit park nebo parkování? Důležitý bude názor místních. „Nechceme do projektu vstupovat s předpoklady a domněnkami, ale chceme čerpat informace přímo od obyvatel. O řadě problémů víme, ale zajímá nás stanovení priorit ze strany občanů. Proto na celém projektu spolupracujeme s odborníky,“ říká trutnovský starosta.

 

Možností, jak nápady předat radnici, bude víc. Například napsat je na papírový formulář města, který přijde lidem na jaře do schránek. Nebo do aplikace na webových stránkách města, kde lidé na mapě zapíchnou pomyslný špendlík a napíší do komentáře, co by se mohlo zlepšit. Kdo nechce nic sepisovat, může se nápady osobně sdělit tazatelům, kteří se budou po sídlišti pohybovat.

„Díky průzkumu získáme kvalitní podklady, které poslouží pro architektonicko-urbanistickou studii a následnou realizaci konkrétních projektů. Chceme zmapovat dosavadní užívání veřejného prostranství Zelené Louky, nalézt současná jak problémová, tak dobře funkční místa a identifikovat příležitosti k revitalizaci s ohledem na potřeby obyvatel,“ tvrdí Dominika Potužáková, která vyhrála výběrové řízení na zpracování průzkumu.

Výsledky průzkumu chce radnice znát ještě letos. Podle nich rozhodne o dalším postupu a zpracování architektonicko-urbanistické studie. „Výstupy budou k dispozici v závěru roku, kdy s nimi seznámíme veřejnost,“ dodává starosta Michal Rosa. Samotná revitalizace by se mohla rozjet v následujících letech.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: CBS nakladatelství