Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

10°

Zítra

Svátek má

Jsem rád, že budoucnost nemocnice vypadá lépe, oceňuje starosta

11. 2. 2022

Jsem rád, že budoucnost nemocnice vypadá lépe, oceňuje starosta 0 snímků
Na chod místní nemocnice sice nemá město přímý vliv. Přesto je právě špitál jednou z priorit trutnovského starosty Michala Rosy. Nyní si může připsat podíl na prvním dílčím úspěchu. Královéhradecký kraj dá miliony na investice, díky nimž bude trutnovská nemocnice moderní a pevnou součástí krajského zdravotnictví.

Do funkce starosty nastoupil Rosa krátce před Vánoci. Jako jednu z prvních schůzek si domluvil jednání s Martinem Červíčkem, hejtmanem hradeckého kraje. Právě ten je vlastníkem zdejší nemocnice. „Vnímám obavy trutnovských občanů, co bude s nemocnicí, a jestli se na ní nezapomnělo. Tak jsem si jel pro informace přímo ke zdroji,“ připomněl první setkání s hejtmanem.

Uskutečnilo se z kraje ledna v Hradci Králové. Nemocnice tehdy byla hlavním projednávaným bodem. „Domluvili jsme se, že čísla, která tam předběžně zazněla, přijede hejtman potvrdit do Trutnova. To se dnes stalo,“ prozradil na závěr středečního setkání přímo ve zdejším špitále. Hejtman při něm novinářům potvrdil, že kraj hodlá investovat 600 milionů korun do nových laboratoří, urgentního příjmu a parkovacího domu uvnitř nemocničního areálu.

Pro Trutnov to má zásadní význam. V jednom pavilonu budou moderní laboratoře, transfúzní oddělení a hematologie. V dalším vznikne centrální příjem. „Urgent“ je důležitý pro pozici nemocnice v celé zdravotnické síti, bez něj by nemohla fungovat. Současné rozmístění akutní péče už nevyhovuje standardům moderní medicíny.

 čtěte také: Kraj vloží do špitálu 600 milionů korun


Rovněž parkovací dům pro personál, pacienty a návštěvníky nemocnice je pro město důležitý. Ještě nedávno se přitom jevil jako ekonomicky nereálný. Aktuální situace je ale neúnosná. „Vysoké procento nemocničního personálu dojíždí i z větší vzdálenosti. Pokud před příjezdem do práce krouží několik desítek minut po Kryblici a hledají parkovací stání, tak je to zbytečná komplikace. Parkovací dům nám pomůže sekundárně i s parkováním v širším centru Trutnova. Uvolní se místa na plochách města, kde dnes parkuje zdravotnický personál,“ řekl Rosa.

Nový parkhaus bude mít kapacitu 300 míst a vznikne nad internou, v horní části komplexu. Trutnov i přesto dál plánuje rozšíření stávajícího parkoviště vedle základní školy. Počítá s tím, že ho budou někteří pacienti dál využívat, protože to z něj budou mít na „své oddělení“ blíž. Dvacet míst město nechá škole. „Nádvoří, které dnes slouží jak parkoviště, tak vyčistíme a vrátíme dětem, aby mohly vyjít ze školy do bezpečného prostoru,“ upřesnil Rosa.

Podtrženo a sečteno: Samé dobré zprávy! „Vážím si toho, spolupráce probíhá velmi dobře,“ ocenil starosta jednání s hejtmanem. „Jsem rád, že budoucnost nemocnice vypadá lépe. Budu se tomu věnovat dál,“ dodal trutnovský starosta Michal Rosa.

 čtěte také: Cíl je jasný: Mít moderní nemocnici i v Trutnově


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Vizualizace: Královéhradecký kraj
Foto: Dušan Mihalečko, Pavel Cajthaml a Michal Bogáň