Pondělí

27. května 2024

Nyní

15°

Zítra

14°

Svátek má

Laboratoře, urgentní příjem, parkovací dům. Kraj vloží do špitálu 600 milionů

10. 2. 2022

Laboratoře, urgentní příjem, parkovací dům. Kraj vloží do špitálu 600 milionů 0 snímků
Do trutnovské nemocnice by měly v nejbližších letech přitéct stovky milionů korun. Kromě už rozjeté stavby laboratoří jsou totiž v plánu ještě další dvě důležité novinky - stavba parkovacího domu a urgentního příjmu. Potvrdil to hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček. Podle trutnovského starosty Michala Rosy takové investice vyvracejí obavy o budoucnost špitálu.

Nejprve zbývá dokončit jednu z největších investic do trutnovské nemocnice za posledních dvanáct let. Začala v roce 2019 rekonstrukcí pavilonu lékařské mikrobiologie a imunologie. Nyní na ni naváže plánovaná výstavba nových laboratoří a transfúzního oddělení. Suma zhruba 280 milionů korun má pokrýt stavební práce a zdravotnické vybavení.

Současně už se ale chystá vybudování čtyřpatrové budovy urgentního příjmu a navazujících oborů ARO a JIP. Nový pavilon za zhruba 160 milionů korun vyroste v rohu areálu, kde se dnes nachází mobilní odběrové místo na covid. A pracuje se rovněž na vzniku parkovacího domu, v horní části komplexu nad internou. Bude mít kapacitu asi 300 míst. Stavba vyjde odhadem na 160 milionů korun.

„Laboratoře chceme dostavět v letech 2022 nebo 2023. Co nejdříve chceme začít s parkovacím domem a urgentním příjmem. Když to vše půjde, tak to možná skloubíme už na konec roku 2023, ale pragmaticky řeknu termín 2024 a 2025, kdy by mohly probíhat tyto stavby,“ prohlásil hejtman Martin Červíček.

PARKOVACÍ DŮM
Nemocnice má zhruba 850 zaměstnanců, dvě třetiny z nich dojíždí do práce autem. Špitál ale má k dispozici pouze 80 parkovacích míst. Proto je nutná stavba parkovacího domu. Vznikne tak 300 míst. Trutnov navíc i nadále počítá s rozšířením stávajícího parkoviště u základní školy.

URGENTNÍ PŘÍJEM
Stavbou nového pavilonu se zjednoduší přivážení pacientů. Sanitky už je nebudou rozvážet do čtyř míst v areálu nemocnice. Vznikne centrální příjem podle nejnovějších trendů - s chirurgickou, ortopedickou, interní i neurologickou ambulancí. „Medicínské opodstatnění a význam pro rozvoj budou mít pouze nemocnice s urgentním příjmem,“ uvedl ředitel nemocnice Miroslav Procházka.

Pro město jsou to podle starosty Michala Rosy dobré zprávy. „Šest set milionů korun během čtyř až pěti let, to je velká investice,“ uvedl. Zároveň taková částka dává jistotu do budoucnosti. „Kdyby byla nemocnice na odpis, nikdo by do ní takovou sumu neinvestoval. Tohle sdělení je naprosto jasné. Moc jsem stál o to, aby to tady zaznělo, abychom tuhle debatu mohli uzavřít, a abychom se mohli těšit, že během několik let se nemocnice posune v péči o kus dál,“ řekl.

Trutnov nemá na chod nemocnice přímý vliv. Vlastníkem je totiž Královéhradecký kraj. „Spádová oblast, druhý nejvýznamnější okres z hlediska počtu obyvatel a další skutečnosti nás vedou k tomu, že trutnovská nemocnice musí doznat z hlediska investic potřebného rozvoje,“ dodal Červíček.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Vizualizace: Královéhradecký kraj
Foto: Dušan Mihalečko, Pavel Cajthaml a Michal Bogáň