Sobota

15. června 2024

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

Trutnov letos nasype miliony korun do chodníků, ulic a náměstí

3. 2. 2022

Trutnov letos nasype miliony korun do chodníků, ulic a náměstí 0 snímků
Výměna lávky Na Struze 23 milionů korun, opravy Národní ulice 17,5 milionů, stavba chodníku na Polské 15,5 milionů a revitalizace náměstí Hraničářů 8 milionů korun. To jsou příklady některých investic, do kterých se letos chce pustit trutnovské radnice. Největší investicí roku bude už loni zahájená modernizace kina Vesmír za zhruba 95 milionů korun.

Cílem většiny velkých investic je zvýšení bezpečnosti a komfortu. Například stav lávky přes ulici Na Struze je nevyhovující. Řešením má být kompletní výměna konstrukce z devadesátých let. Podle odhadů bude stát asi 23 milionů korun. Město už požádalo o dotaci Státní fond dopravní infrastruktury. „Pokud dotaci získáme, zařadíme opravu lávky do městského rozpočtu v dubnu. V opačném případě s opravou ještě počkáme,“ říká trutnovský starosta Michal Rosa.

Ve druhé polovině dubna začne rekonstrukce Národní ulice. Povrch silnice tam je ve špatném stavu. „Podařilo se nám domluvit se všemi správci inženýrských sítí na kompletní opravě a harmonogramu prací. Tudíž jakmile zde dokončí výměnu plynovodu, vodovodu, kanalizace a kabelů mobilního operátora, necháme zde položit nový asfaltový povrch,“ vysvětluje Michal Rosa. Kromě nového chodníku by měli stavaři vybudovat podélná parkovací stání. Hotovo má být v listopadu. Trutnov do oprav investuje asi 17,5 milionů korun.

Druhou etapou má od května do července pokračovat oprava Železničářské ulice, a to v úseku od náměstí Horníků po křižovatku se Strojnickou ulicí. Rekonstrukce vozovky a chodníků bude stát zhruba 2,5 milionů korun.

Částku zhruba 15,5 milionů korun město nasměruje do ulice, ve které vzroste provoz po dokončení polské dálnice u Královce. Česká část dálnice totiž bude dokončená až později. Proto letos vznikne v Polské ulici nový, asi 1,1 kilometrů dlouhý chodník. Povede po levé straně ve směru z centra města od železničního přejezdu až po stávající zhruba 700 metrů dlouhý chodník, který město opraví.

„S rostoucí frekvencí dopravy v těchto místech, kde navíc musíme očekávat další zvýšení po dokončení rychlostní silnice S3 v Polsku, je nutné zajistit bezpečnost našich občanů,“ zdůvodňuje stavbu nového chodníku Michal Rosa. Ředitelství silnic a dálnic plánuje rekonstrukci Polské ulice od křižovatky s Náchodskou až po křižovatku s Voletinskou.

Trutnov plánuje také investice do zvelebení veřejného prostoru. Revitalizace náměstí Hraničářů za zhruba 8 milionů korun zahrnuje kompletní regeneraci zeleně včetně výsadby nových dřevin, výměnu mobiliáře a veřejného osvětlení. Zahrnuje také úpravu parkovacích stání, na ploše současného parkoviště bude míst pro osm aut. Na částečné pokrytí nákladů podalo město žádost o dotaci z Národního programu Životního prostředí. Akce bude kvůli případné dotaci zařazena do rozpočtu města až v dubnu. Ještě letos by začaly přípravné práce, hotovo by mělo být v roce 2023.

Už od roku 2019 chystá Trutnov revitalizaci Lípového náměstí v Poříčí za 25 milionů korun. Se zahájením stavby ale letos nepočítá. Zatím je ve fázi projekční přípravy. Radnice musí v projektu zohlednit připomínky policie a silničářů. „Vliv na zdržení celého projektu má také koronavirus, kvůli kterému se jednotlivá projednání často posouvala,“ tvrdí David Jelínek z odboru rozvoje města.

Projekt architekta Jana Veissera, obsahuje úpravy stávajícího parku, tedy veřejné zeleně, mobiliáře a cest pro pěší. Počítá rovněž s regulací dopravy a parkování v okolí kostela sv. Petra a Pavla a s návrhem na umístění autobusových zastávek.

 čtěte také: Křižovatku na Pražské začnou stavět v březnu


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Pavel Cajthaml
Vizualizace: Město Trutnov