Neděle

14. července 2024

Nyní

16°

Zítra

16°

Svátek má

Výuka v nové dimenzi. Zdravotnická škola má učebnu budoucnosti

28. 2. 2022

Zdravotnická škola má učebnu budoucnosti.  Posune výuku do nové dimenze 30 snímků
Nastává nová doba. Výuka je atraktivnější a lépe pochopitelná! Ne, to není sci-fi o českém školství, ale popis skutečné situace ze současnosti. Trutnovská zdravotnická škola si totiž jako jedna z prvních pořídila 3D Cave učebnu. Nejnovější forma virtuálního prostředí umožňuje unikátní spojení teorie s praxí.

Studenti buď vidí stereoskopicky zpracovaná videa, fotografie či modely přímo ve 3D brýlích, které mají na očích. Nebo sledují obraz na imerzivní stěně, podobně jako diváci ve 3D kině. Můžou se tak podívat například dovnitř lidského těla. Technologická novinka simuluje v trojrozměrném prostředí reálný svět do nejmenších detailů. Věrně dokáže napodobit také operace. Budoucí zdravotníci tak můžou vidět už ve škole to, k čemu by se jinak dostali nejdříve při praxi.

„Posouváme se tím ve výuce do zcela jiné dimenze. Nyní můžeme ve škole připravit téměř jakékoliv virtuální prostředí, na které si běžně nesáhneme, můžeme si ho sami nastavit a pracovat s ním,“ uvedl ředitel školy Roman Hásek.

Novou 3D Cave učebnu představila škola v pátek odpoledne. Pozvaní hosté po videoukázce uznali, že výuka je díky ní atraktivnější a pomáhá snadněji pochopit novou látku. „Je to jiný vjem, než když si o tom student něco jen přečte,“ prohlásil krajský radní pro zdravotnictví Zdeněk Fink.

„Když například vidíte, jak se perou antibiotika s bakteriemi uvnitř žíly, to je úžasný prožitek. Jinak bych strávil hodinu na přednášce, tady to mám srozumitelně ve 3D Cave za pět minut a na celý život,“ ocenil Arnošt Štěpánek, krajský radní zodpovědný za školství. „Je to posun o několik desetiletí dál. Bude jednoznačně trendy, pomůže studentům učitelům a věřím, že to bude i přínosem pro praxi,“ uznal ředitel trutnovské nemocnice Miroslav Procházka.

 

Učebnu pořídila škola za zhruba 5,6 milionu korun v rámci projektu Implementace Krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání v Královéhradeckém kraji II. „Využijeme ji hlavně pro výuku somatologie, anatomie, ošetřovatelství a první pomoci. Dá se ale využít i na přírodní vědy jako jsou biologie, fyzika či chemie. Chceme, aby ji využívalo co nejvíc našich žáků a zároveň aby pomáhala i našim partnerským organizacím,“ řekl ředitel školy Roman Hásek.

První učebnu virtuální reality si zdrávka pořídila už před pěti lety. Osvědčila se. Proto si škola pořizuje ještě modernější 3D Cave učebnu.

Střední zdravotnická škola v Trutnově aktuálně patří mezi nejvyhledávanější střední školy v kraji. Ke čtyřletému maturitnímu oboru praktická sestra a zdravotnickému lyceu letos přidala ještě dva zcela nové středoškolské obory - masér ve zdravotnictví a nutriční asistent. Rovněž nabízí tříleté studium diplomovaná všeobecná sestra, určené pro absolventy středních škol.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Kateřina Svobodová a Michal Rak
Video: Michal Bogáň