Dny evropského dědictví poukázaly na německou minulost Trutnova
12. 9. 2022
Program začal oficiálním úvodem na Krakonošově náměstí. „Protože vzdálenější minulost Trutnova je úzce spjata s německy hovořícím obyvatelstvem, jsem rád, že mezi dnešními diváky jsou také zástupci našich partnerských měst z Německa - z Lohfeldenu a Würzburgu,“ řekl v úvodním projevu trutnovský starosta Michal Rosa.
Pak se na pódiu odehrál na křest knihy Proslavili Trutnov, kterou o třiceti významných německých osobnostech našeho města sepsali místní historikové Václav Horák, Roman Reil a Pavel Zahradník. Také výstava na náměstí připomněla některé osobnosti německého Trutnova. Zajímavá expozice byla i v městském parku. Poukázala na rozsáhlou tvorbu známého sochaře Emila Schwantnera.
Zaznělo v úvodu Dnů evropského dědictví:
„Německá řeč je s tímto krajem spojená 800 let. Lidé, kteří v této krajině žili před námi, měli náš kraj a Trutnov tak rádi, jako dnes my, a dělali pro něj to nejlepší, stejně jako se snažíme my teď. A to je úkolem Společnosti česko-německého porozumění Trutnov - Krkonoše. Přispět k tomuto porozumění.“
Štěpánka Šichová, jednatelka společnosti
V kostele Narození Panny Marie vyprávěl nejen o odsunu Jörg Faber, který se narodil v roce 1943 v Horním Starém Městě, ale rok po válce musel z Trutnova odejít do Bavorska, a aktuálně žije v rakouském Štýrsku. Mimo jiné také zahrál na citeru. "Vrátili jsme v podstatě do Krkonoš hudební nástroj, který tady byl vždycky doma. S osadníky sem přišel z alpských oblastí v 16. století, po válce úplně zmizel," uvedla Štěpánka Šichová ze Společnosti česko-německého porozumění Trutnov - Krkonoše.
Ve Staré radnici došlo i na promítání dokumentu Setkávání Čechů a Němců v podhůří Krkonoš. Přístupný byly rovněž Haasův palác (dnešní umělecká škola), Státní okresní archiv v Komenského ulici, fara církve československé husitské v Úpické ulici a také Uffo.
Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek