Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

12°

Zítra

Svátek má

Dny evropského dědictví připomenou česko-německou historii Trutnova

8. 9. 2022

page.Name
V sobotu se Trutnov opět připojí ke Dnům evropského dědictví. Akci věnuje 30. výročí Společnosti česko-německého porozumění Trutnov-Krkonoše. Zdarma přístupných bude pro veřejnost osm míst. V každém z nich bude pro návštěvníky připravený zajímavý program.

Muzeum v Podkrkonoší ve Školní ulici nabídne kromě výstav a stálých expozic besedy o německém krkonošském nářečí. Ve Staré radnici bude kromě prezentace městské kroniky také promítání dokumentu Setkávání Čechů a Němců v podhůří Krkonoš. Otevřený bude také Haasův palác na Krakonošově náměstí, kde dnes sídlí základní umělecká škola.

Fara církve československé husitské v Úpické ulici zpestří sobotní den výstavou děl trutnovského výtvarníka Roberta Fürbachera. V kostele Narození Panny Marie ve Farské ulici bude vyprávět o odsunu rodák Jörg Faber a koncertovat budou společně Josef Lábus a Smyčcové kvarteto Trutnoforte.

Státní okresní archiv v Komenského ulici upozorní výstavami na významné německé podnikatele a na nejen trutnovské mlýny. Uffo na náměstí Republiky pustí návštěvníky na komentované prohlídky do jindy nepřístupného zákulisí. Městský park oživí venkovní expozice, která přibližuje rozsáhlou tvorbu sochaře Emila Schwantnera.

Na Krakonošově náměstí celá akce začne malou slavností v 10 hodin. Jeho součástí bude úvodní proslov trutnovského starosty Michala Rosy, křest knihy Proslavili Trutnov, výstava historických automobilů a expozice na téma Významné německé osobnosti Trutnova a centrum města na historických fotografiích.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek