Středa

22. května 2024

Nyní

15°

Zítra

11°

Svátek má

Hledat lékaře chtějí společně. Přínosem to bude pro město i nemocnici

15. 9. 2022

Hledat lékaře chtějí společně. Přínosem to bude pro město i nemocnici 0 snímků
Po svém se chtějí vypořádat s nedostatkem lékařů trutnovská radnice a zdejší nemocnice. Společně spustí vlastní náborovou kampaň a pokusí se do města přilákat nové doktory. Navzdory tomu, že chybí téměř po celém Česku, věří v úspěch. Záměr s jasným cílem dokonce potvrdili podpisem memoranda.

Trutnované už vědí, jaké to je, když není ve městě dost lékařů. Porodnice byla kvůli tomu mimo provoz čtrnáct měsíců. Nejbližší náhrada byla v Náchodě nebo Hradci Králové. Když zavřelo ordinace několik praktických lékařů, mnozí pacienti nenašli náhradu. V nouzi museli do špitálu. Chybějí i pediatři a zubaři.

Lidé z vedení města i špitálu se snaží problémy řešit. Trutnov například dává k dispozici volné městské byty pro nový nemocniční personál. Přes nadační fond rovněž finančně podporuje mladé studenty zdravotnických oborů. Pro praktické lékaře už vytipovalo i prostory vhodné pro zřízení ordinace. „Připravuje se projektová dokumentace pro dva lékaře, v rezervě máme prostor ještě pro další tři ordinace,“ říká trutnovský starosta Michal Rosa. Vše připraví radnice tak, aby v případě zájmu mohl lékař co nejdříve ordinaci vybavit a otevřít.

Nemocnice pomůže doktorům s náročnou zdravotnickou administrativou. „Mnozí neznají záludnosti, které jsou spojené se zahájením provozu ordinace. Když je pro začátek odstraníme, je velká šance, že si vyberou právě Trutnov,“ myslí si ředitel nemocnice Miroslav Procházka.

Trutnov dá nyní 100 tisíc korun do společné náborové kampaně. „Budeme cílit na dvě skupiny - studenty finálních ročníků lékařských fakult, a atestované lékaře z aglomerací Praha, Brno nebo Ostrava. Chceme je nalákat na působení v krásném regionu Trutnovska i na jiné benefity,“ tvrdí Procházka.

Kolik lékařů má kampaň přivézt? Trutnov nutně shání minimálně dva praktické lékaře. Potřebuje jich ale víc. „V průběhu deseti let nám skončí osm praktiků,“ upozorňuje starosta. „Lékařů není nikdy dost. Nebudeme to omezovat. Pokud se nám přihlásí tři, pět, nebo deset lékařů, určitě budeme schopni najít práci pro všechny,“ zdůrazňuje ředitel nemocnice. Podle něj jsou některá oddělení personálně na hraně, zabezpečovaná pouze jedním atestovaným lékařem.

O lékaře se Trutnov s nemocnicí nechtějí přetahovat. Důležité bude, aby doktoři do města přišli. „Jde nám o tom, aby trutnovská síť lékařů byla pevná, robustní, odolná a zvládnutelná pro všechny pacienty,“ říká ředitel nemocnice Miroslav Procházka. „Město a nemocnice jsou propojené nádoby. Naším zájmem je mít síť praktických lékařů a také funkční nemocnici, která je schopná zajistit všechny služby,“ vysvětluje trutnovský starosta Michal Rosa.

Společná propagace a náborová kampaň jsou uvedené jako jeden z hlavních bodů rozšířeného memoranda, které ve středu podepsali starosta města a ředitel nemocnice.

První písemné prohlášení vzniklo před čtyřmi lety. Na jeho základě například trutnovští strážníci dohlížejí na bezpečnost v nemocnici. Poskytují přímou asistenci lékařům a sestrám, když jednají s problémovými pacienty. Loni takto zasahovali ve 48 případech. Pomáhají také při převozu podnapilých osob na záchytnou stanici, na což radnice každoročně přispívá částkou 70 tisíc korun. Naopak zdravotníci poskytují strážníkům kurzy první pomoci. Trutnov rovněž přispívá částkou 100 tisíc korun na chod dětské lékařské pohotovosti.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek