Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Létání je nádherný zážitek. A ten pocit svobody!

24. 9. 2022

Létání je nádherný zážitek.  A ten pocit svobody! 0 snímků
Sotva se s letadlem odlepí od země, přitáhnou knipl k sobě a začnou okamžitě stoupat. Za deset vteřin o nějakých sto metrů. Během minuty se ocitnou vysoko nad pozemskými starostmi. Sledují palubní přístroje, ale především si užívají klid a pohodu. „Z letadla je úplně jiný pohled na svět,“ říká Miroslav Drahoš starší, jeden z pilotů ultralehkých letadel a spoluzakladatel trutnovské Dračí letky.

Když se pilotů zeptáte, co je na létání nejvíc baví, shodně vám odpoví: Svoboda a možnost letět v podstatě kamkoliv. „Volnost pohybu ve vzduchu, to je něco úžasného,“ popisuje Miroslav Drahoš mladší, který začal létat ve stejnou dobu jako jeho otec. „Nahoře zapomenete na všechny problémy. Soustředíte se jen na řízení letadla,“ doplňuje. „Létání je nádherný zážitek. Navíc žádný let není stejný,“ upozorňuje František Souček. Také on byl u zrodu Dračí letky, jako jeden z prvních měl vlastní ultralight a dlouhá léta byl i předsedou klubu.

Nezapomenutelný zážitek podle pilotů umocňuje malé, ale obratné letadlo pro maximálně dva lidi. Jeho vzletová hmotnost nepřesahuje 600 kilogramů. S plnou nádrží vydrží ve vzduchu dvě až tři hodiny. Pak už stačí si jen pohlídat to správné počasí. „Stačí, když nefouká, neprší a je dobrá dohlednost,“ říká Miroslav Drahoš mladší. Nejvhodnější doba pro létání je většinou ráno, než se zvedne vítr Nebo navečer. „Přes den se taky dá létat, ale bývá to hodně turbulentní. Po šesté večer se vzduch trochu ochladí, upadá vítr, to jsou ideální podmínky,“ zdůrazňuje Miroslav Drahoš starší.

Právě aspoň částečná znalost meteorologie, ale také nutnost znát letecké zákony, umění pilotovat a navigovat jsou pro létání důležité. „Člověk se nemůže jen kochat. Musí také dávat pozor, co se děje okolo. Ve vzduchu můžou být i další letadla, rogala nebo padáky,“ připomíná Miroslav Drahoš mladší. Vše se dá naučit při základním výcviku, během čtyřiceti letových hodin s instruktorem plus dalších desítkách hodin teorie.

Většina pilotů si pamatuje celý život na svůj první let bez instruktora. „Na to nikdy nezapomenu! Normálně jsem odstartoval a ve druhé zatáčce jsem si uvědomil, že v letadle sedím sám a že s ním musím i sám přistát,“ říká Drahoš starší. „Odstartovat ze země je jednodušší. Vtipkuje se, že to zvládne skoro každý. Zpátky to ale musíš řídit. A na přistání potřebuješ správný odhad,“ zdůrazňuje jeho syn. „Po chvíli jsem se naštěstí uklidnil a pak už se choval normálně. Bylo to vlastně stejné jako letět s instruktorem, akorát letadlo bylo o devadesát až sto kilo lehčí,“ vzpomíná s nadhledem. „Což je hodně znát, přidáš plyn a v tu ránu jsi ve vzduchu!“ směje se Drahoš mladší

 čtěte také: Řídit letadlo a přitom se kochat? Rutina!


Podle Františka Součka jsou pro každého pilota celoživotním zážitkem pilotní zkouška a první samostatný let. „Je to hlavně zodpovědnost s euforií. Jsem ve vzduchu sám, teď už je vše jen na mně! Za letu je tam ještě určitá strnulost, po přistání už je to jen euforie. Zvládl jsem to, řídím letadlo!“ popisuje. Pak ještě následují nezbytné procedury s kamarády z Dračí letky. Jednou z nich je mimo jiné povinnost zapít první sólový let. „Pro nás je důležité, že jsme parta. Chceme přenést zážitek na druhého a poslouchat zážitky ostatních pilotů,“ podotýká.

Začalo to v roce 1999, kdy se ultralehká letadla v Česku pozvolna začala stávat novodobým fenoménem. Místní nadšenci na nic nečekali a založili klub. A protože s Trutnovem je neodmyslitelně spjatá pověst o drakovi, říkají si od té doby Dračí letka. Zázemí našli ve Volanově. Nejprve startovali a přistávali na pozemku zemědělského družstva. Časem se ale dohodli s městem na dlouhodobém pronájmu nevyužívané vedlejší louky. Vybudovali travnaté letiště s hangárem, postavili klubovnu se zázemím a několika pokoji pro přespání.

Dračí letka se mezitím rozrostla. Když vznikla, měla devět členů. Dnes jich je dvaadvacet. Ve vzduchu a na letišti tráví dlouhé hodiny. „Většina z nás je na létání prostě závislá,“ přiznává Miroslav Drahoš starší. Prvním předsedou klubu byl Václav Malec, po něm převzal otěže Dračí letky František Souček. Aktuálně klub vede Leon Likovský.

Jako pomyslnou třešničku na dortu zavedli letci z Volanova novou tradici. Každý rok pořádají letecký den s návštěvností přesahující opakovaně tři tisíce lidí. Letošní měl pořadové číslo 15. „Dlouhá léta jsme Den s Dračí letkou pořádali v červnu. Nyní jsme ho ale přesunuli na září, kdy je stabilnější počasí,“ říká Drahoš starší.

čtěte také: Drahošové: Dokázali jsme spojit koníčka s prací


Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek a Miroslav Drahoš nejmladší