Středa

24. července 2024

Nyní

17°

Zítra

13°

Svátek má

Městská policie oslavila 30 let. Začínala se šesti strážníky a jednou kamerou

12. 9. 2022

Městská policie oslavila 30 let. Začínala se šesti strážníky a jednou kamerou 29 snímků
Malou slavností ve Staré radnici si trutnovští strážníci a pozvaní hosté připomněli kulaté výročí. Městská policie funguje v našem městě třicet let.

Založená byla v roce 1992 s hlavním cílem: dohlížet na veřejný pořádek. Na začátku měla šest strážníků. Služebnu měla v budově tehdejšího ´okresu´. Dnes má Trutnov čtyřicet strážníků, hlavní sídlo v suterénu městského úřadu a dvě menší služebny v Poříčí a Horním Starém Městě. „Městská policie nám za tu dobu pěkně vyrostla. Personálně, materiálně i technicky,“ tvrdí Radek Svoboda, který je velitelem strážníků od ledna 2015.

Za tři dekády se proměnila v moderní městskou policii. Příkladem je mimo jiné rozsáhlý kamerový systém s profesionálním velínem, kde strážníci sledují dění ve městě. „Před třiceti lety byla v Trutnově jediná kamera na Krakonošově náměstí. Dnes máme třicet šest kamer ve venkovních prostorách a další ve vnitřních prostorách. Výrazně nám to pomáhá při prevenci kriminality, ale také při řešení krizí v dopravě,“ připomíná Svoboda.

Lidé o „měšťácích“ často hovoří jako o těch, kteří jen rozdávají botičky. Strážníci ale mají mnohem více povinností a práce, než se na první pohled zdá. Například měření rychlosti, hlídkování na přechodech pro chodce u škol, odchyt toulavých zvířat nebo dohled nad dodržováním městských vyhlášek. Mnohdy jsou přivoláni ke krádežím, sousedským konfliktům či opileckým potyčkám. Stále častěji také pomáhají se zajištěním plynulosti silniční dopravy.

Ne vždy se strážníci setkají s pochopením. Mnohdy bývají nechtěným hromosvodem, když občané vztek nebo špatnou náladu nasměrují proti uniformě. „Nejnáročnější je pochopit lidi, s kterými něco řešíte. Udržet svoje jednání a chování nestranné, a pokud možno příjemné,“ říká Svatopluk Vašák. Strážníkem je dvaadvacet let a byl za to při slavnosti ve Staré radnici oceněný.

Uznání se dočkali i další rekordmani. Například Věra Bejrová bude za pár měsíců u městské policie rekordních 27 let. „Bylo to náročné, ale bylo i veselo. Práce mě bavila,“ přiznává. Dlouholetý zástupce velitele Roman Kyncl připouští, že sloužit v uniformě není vždycky snadné: „Začátky nebyly lehké. Ale možnost revanšovat se lidem, pomáhat jim, to byl můj cíl.“

Strážníkům poděkoval i trutnovský starosta Michal Rosa. „Jsou vizitkou města a svým jednáním a vystupováním jej reprezentují, právě tak jako starosta a místostarostové. Udržují pořádek a dávají Trutnovákům jistotu, že se jim v případě potřeby dostane pomoci,“ ocenil.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek