Neděle

16. června 2024

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

Přijede Velký bejček, oblíbená parní lokomotiva minulého století

2. 9. 2022

page.Name
Parní lokomotiva, jejíž výroba začala před sto lety, má být hlavním lákadlem Regionálního dne železnice. Říká se jí Velký bejček a do Trutnova přijede v neděli z Hradce Králové.

Dobový vlak dorazí na hlavní nádraží v 9.35 hodin. Potom se vydá z Trutnova na dvě menší vyhlídkové jízdy: v 9.55 do Vrchlabí (a zpět) a ve 14.10 do Červeného Kostelce (a zpět). K Hradci Králové se historická souprava vydá v 16.20 hodin.

Na hlavním trutnovském nádraží bude kromě Velkého bejčka k vidění expozice kolejových vozidel, rovněž výstava železničních modelů a modelové kolejiště. Pořadatelé rovněž budou promítat filmy s drážní tématikou.

Proč se v září slaví Den železnice?
Oslava je vzpomínkou na 27. září 1825, kdy na svou první cestu vyjel vlak vynálezce parní lokomotivy George Stephensona. Tento vlak spojil britský Stockton a Darlington.

K vidění bude rovněž simulovaný střet vlaku s osobním vozem, automobilový simulátor nárazu, sbírka historických škodovek a výstava techniky klubu vojenské historie.

Pro děti jsou připravené jízdy malou lokomotivou po depu, zahradní železnice, speciálně upravený vůz a skákací hrad. Součástí programu je i koncert skupiny Vosa Band.

(pac, tz.cd)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: České dráhy