Pátek

19. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Trutnov dá za elektřinu víc, investice ale omezit nemusí. Našetřil si

16. 9. 2022

page.Name
Zhruba 51 milionů korun místo letošních 21 milionů. Tolik Trutnov odhadem zaplatí v příštím roce za elektřinu, spočítali radní poté, co vláda zastropovala cenu elektřiny na šesti korunách (včetně daně) za kilowatthodinu. Chod města ani plánované investice vyšší platba neohrozí, slibuje radnice. Se zdražením totiž počítala a včas si vytvořila finanční rezervu. „Na nárůst cen jsme se poctivě připravovali celý rok,“ uvedl trutnovský starosta Michal Rosa.

Městu letos končí fixace ceny elektrické energie. Vybrat nového dodavatele se ale nepovedlo ani na druhý pokus. Nikdo se totiž nepřihlásil. „Nyní víme, že pokud ani nadále nebudeme ve výběru dodavatele úspěšní, ujme se nás národní distributor, což je pro nás zásadní informace,“ vysvětlil Rosa.

V roce 2021 zaplatilo město (a jeho příspěvkové organizace a městské firmy) necelých 12,7 milionů korun za nízké napětí a 6 milionů za vysoké napětí. Letos očekává náklady ve výši 14,5 až 15 milionů za nízké napětí a 6 milionů za vysoké napětí. „Vládní zastropení cen elektřiny na 6 korunách, respektive 6,05 korunách pro město, znamená navýšení nákladů o řádově třicet milionů korun. Očekávané náklady v příštím roce tedy odhadujeme na 51 milionů,“ řekl Rosa.

V novodobé historii města jde o rekordní navýšení plateb za elektřinu. „I když bychom uvítali, kdyby navýšení bylo nižší, jsme rádi, že toto rozhodnutí bylo učiněno, protože jakákoli jistota je lepší než nejistota,“ zdůraznil Rosa.

Město si během roku postupně vytvořilo finanční rezervu. „Nyní mohu říci, že tato finanční rezerva je dostatečná na pokrytí vícenákladů, a tudíž navýšení cen energií nebude mít významný dopad do fungování města a jeho organizací či na plánované investice v příštím roce,“ ujistil trutnovský starosta. Radnice navíc může udržet ceny významných služeb poskytovaných městem na současné úrovni.

Trutnov bude dál pokračovat v hledání úsporných opatření. Chystá projekty na zvýšení energetické soběstačnosti a snížení nákladů. Připravuje zateplení dalších městských budov, například základních škol Rudolfa Frimla a ve Voletinách, a Stacionáře mezi mosty. Na střeše městského úřadu vznikne fotovoltaická elektrárna.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek