Úterý

21. května 2024

Nyní

19°

Zítra

16°

Svátek má

V Trutnově vyhlásili „vrakovou amnestii“

22. 9. 2022

page.Name
Vraky vozidel zabírající parkovací místa v ulicích. Často mají i majitele, ale ten s tím nic nedělá nebo ani neví, co dělat má. Nešvar, proti kterému chce zakročit Městská policie Trutnov. Občanům jde proto vstříc a nabízí pomoc s řešením.

Městská policie Trutnov si připravila novinku pro občany. Vyhlásila tzv. vrakovou amnestii. „V rámci pomoci a vstřícnosti vůči občanům Trutnova a vzhledem ke stále značnému množství dlouhodobě odstavených vozidel a vraků na území města jsme připravili proces ke zprostředkování likvidace takovýchto vozidel. Tímto pomůžeme usnadnit občanům auta ekologicky zlikvidovat a vyřadit z centrálního registru silničních vozidel,“ popisuje ředitel Městské policie Trutnov Radek Svoboda.

Pokud se vlastník takového vozidla rozhodne konečně jednat, může požádat Městskou policii Trutnov o bezplatné zprostředkování odstranění vozidla z komunikace, jeho ekologickou likvidaci a následné vyřazení z registru silničních vozidel. Vyhne se tím případnému postihu za porušení zákona o pozemních komunikacích č. 13/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

„Jedná se zejména o případy, kdy si vlastník nebo provozovatel vozidla není plně vědom důsledků plynoucích z odstavení takového vozidla, nebo kdy si není jistý postupem při jeho odstranění a likvidaci, případně jsou pro něj takové úkony komplikované,“ vysvětluje Radek Svoboda a dodává, že dobrým příkladem může být situace, kdy vozidlo po svém manželovi zdědí postarší paní, která ani nemá řidičský průkaz, vozidlo nepoužívá a sama vůbec netuší, jaké povinnosti s tím souvisí. Vozidlo tak stojí zaparkované na sídlišti a zabírá parkovací místo.

V případě zájmu o pomoc stačí kontaktovat MP Trutnov na čísle 156 nebo e-mailu babik.vojtech@trutnov.cz. Služba je zcela bezplatná. „Věříme, že lidé využijí podání této pomocné ruky a z trutnovských ulic se nám podaří alespoň některá vozidla odstranit,“ očekává Radek Svoboda.

Do současné doby MP Trutnov zjistila na území města 86 takovýchto vozidel. „Z tohoto počtu řešíme věc se 40 majiteli vozidel, 5 vozidel bylo odtaženo a 15 vozidel bylo po spolupráci s majiteli vraku ekologicky zlikvidováno,“ říká k číslům ředitel městské policie. Bohužel legislativní proces k odstranění vozidel bez spolupráce majitele je zdlouhavý a trvá několik měsíců.

(bog, tz-mdě)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: archiv Městské policie Trutnov